Glosář

agama záření (dávno před Covidem)
agama záření (dávno před Covidem)

Glosy roku 2024

17.6. Ještě je třeba máknout a překonat nechuť, aby mělo ego klid na duši? To je dobrej nesmysl, že. Klid na duši budu mít, ikdyž se na to vykašlu a nemáknu, jenže mě budou trápit výčitky, že jsem neudělal, co jsem měl a to následně rozhodí klid v duší mé. Takže až takovej nesmysl to zas není.  

15.6. Blíží se prázdniny, pomalu ale jistě. Léto (horko a vedro) je zatím takové rozpačité, ale až tak mi to nevadí, protože si celkem dokážu slunce užít, když svítí a vodu, ikdyž je (pro druhé) chladivější. 

11.6. Platíme televizní poplatky. V podstatě jen proto, že se chceme vyhnout pokutě. Osobně televizi nepotřebuju a moc se na ni nedívám, žena se ale dívá, občas se podívám i já s ní. Někdy i na ČT. Nezabije nás to, ale je to podobné, jako s dálniční známkou. Občas jedeme po dálnici. Zaplatili jsme ještě těch 1500.- Kč, ale víc už jim nedáme. Pohár trpělivosti přetekl, tolik kilometrů po dálnicích nenajezdíme a tu krátkodobou si koupíme, když budeme potřebovat. 

10.6. Po eurovolbách a před krajskými a senátními volbami po prázdninách. Nějaké trendy tu jsou. Stále stejní dva se tahají o výhru, přitom si jsou dost podobní. Třetí a čtvrté místo jsou vyjádřením protestu a to na úkor Pětikoalice jen částečně (STAN a Piráti), ale také na úkor již "poněkud vyčpělé tváře" takticky chybujícího Okamury. Ti, co zůstali za branou, se budou muset zamyslet. Vliv masmédií je stále velký. Jak Turkovi, tak Konečné přidalo mediální nasvícení. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby byl nasvícen Rajchl.

6.6. Co tě nezabije, to tě posílí. Posílený Fico se vrací na scénu. Na scénu, kde se vyskytují snad jen samí šílenci, psychopaté, sociopaté a narcisté. A ti se umí báječně přetvařovat, povyšovat, naparovat. A hlavně potřebují být vidět a politika je pro ně rájem, protože jim nabízí moc ovládat druhé a žít na jejich úkor. Pár výjimek tam asi bude, ale jsou v menšině. Voliči prostě na ten  lep pořád skáčou, proto volby dopadají stále stejně. Máme šanci na malý posun nebo dokonce obrat? 

4.6. Politika by měla být službou veřejnosti a měla by vybrat moudrou správu země. Měla by stvořit stát, který by sloužil a nepřekážel, který by si zasloužil důvěru občanů. Jaká je však realita? Politika už není ani uměním možného, ani školou kompromisu a uměním diplomacie. Stala se svinstvem ovládaným sviněmi, politici baží po moci a penězích, jsou nemocní jakoby podepsali smlouvu s ďáblem. Až se lidé probudí a změní, změní se i politika, to nezajistí volby, to si musíme sami odpracovat na sobě. A to chce hodně odvahy, ochoty, laskavosti, pokory a trpělivosti. 

2.6. Pročítat volební lístky alias největší bizár poslední doby, je docela zábavné. Člověk se dozví jaká vůbec existují povolání či funkce a kdo všechno kandiduje, jaká uskupení. Škoda, že uskupení Mimozemšťané nevzalo pod svá křídla ostatní "mimozemšťany" typu vždy kandidující siderické kyvadélko Petra Cibulku (Pravý blok) či vždy neúspěšného "rozumného" Petra Hanniga nebo Jiřího Paroubka, kterého nalákala na značku ČSSD Jana Volfová, nejúspěšnější rozkladačka jakéhokoli hnutí (např. Blok proti islámu, Volný Blok, a asi i jiné). Snad jedině Urza, který volební lístek používá jako reklamu pro projekt anarchokapitalismu, mimozemšťanem není a samozřejmě zavedené (a mediálně provařené) strany, které opravdu soutěží o skutečné mandáty (a těch je tak do deseti, čili jedna třetina). Fakt nechápu, kde se v té naší kotlince vzalo tolik přebujelých eg a tolik "mimozemšťanů", čili kandidátů mimo mísu. Mimo realitu jakéhokoliv úspěchu, tj. i toho 1,5 %, které přináší státní příspěvek za volby. 

28.5. Pomalu končí květen a to počasí se chová podezřele, ráno nás vítá sluníčko a pak kde se vezmou, tu se vezmou, přiletí takové divné mraky (že by z těch letadel, co křižují oblohu a tvoří takové divné rozšiřující se čáry?) a najednou je šero a prší. Déšť je sice blahodárný, ale ne vždy, někdy je i ničivý. Zdá se, že to bývá častěji a s těmi letadly to jisto jistě nesouvisí. Nějaká naděje? Kde světlo je, tma odchází bez boje, a tak se i to sluníčko skrze ty mraky (ať již přirozené či umělé) prodere a hned je na světě krásněji.

27.5. Naprostá většina z nás ví, že náš prezident se jmenuje Petr Pavel, mnozí si všimli i jeho nehody na motorce. Objevil jsem ve vyhledávači toto heslo: "prezident pavel nehoda na motorce" (psáno malými písmeny), správně je to "prezident Pavel nehoda na motorce" a čeština z toho umí udělat i takovýto popisek "prezident Pavel Nehoda na motorce". Jen je to reálně nesmysl, protože náš prezident se nejmenuje Pavel Nehoda. 

24.5. Lidskost není morální nadřazenost a pokrytectví. Lidskost je trpělivá, soucitná, pravdivá a aktivní. Tzv. "lepší lidé" (jinak "morální majáky") jsou obvykle horliví, manipulativní, lživí a aktivističtí. Lidskost je hloubka citu, ne naleštěný povrch na odiv.

23.5. Ten, komu se nelíbí, kam se náš systém dostal a chce změnu systému, je protisystémový? Tak, jo. Beru na vědomí, mě ten váš systém řítící se rychle a zběsile a hlavně sebedestruktivně kamsi, už nezajímá. Už se nejde vrátit ke starému systému, už se to vyčerpalo a tak jako tak se to zhroutí. Jde jen o to, jak a kdy, a co bude potom.  

20.5. Krize obvykle míchají kartami, mění hierarchie a zaběhané pořádky. A obvykle se v nich objeví noví vedoucí, dokonce to mohou být z hlediska dnešního společenského žebříčku i lúzři. Někteří lidé vyjdou z krize posilněni, jsou to zpravidla ti v dobré fyzické kondici, ještě lepší psychické odolnosti, ti, co se dokáží přizpůsobit novým podmínkám, jsou adaptabilní a silní (věří si) a dokáží věci řešit, organizovat pomoc a vést. Opravdu si nedokážu představit, že by tyto schopnosti měl někdo ze současné místní věrchušky.

17.5. Atentát na slovenského premiéra je rozebírán všude a ze všech úhlů. Naštěstí to přežil a čeká ho (snad) dlouhá cesta k uzdravení. Co to se společností udělá, je otázka. Přijde návrat zdravého rozumu? Byl to dostatečný šok ke změně chování k sobě navzájem? Jak to s námi otřáslo a co z toho jako slovenská, česká a evropská společnost vyvodíme?  

15.5. Tak si říkám, kdy nám ta hodnotná vláda "zařídí" nějaký hodnotný blackout? V nadcházejícím létě by byl asi snesitelnější než v zimě. Ale i tak by to bylo dost těžké, jenže asi pro probuzení populace potřebné. Nějak mi připadá, že krizi a kolaps systému potřebujeme pro očištění a regeneraci. A návrat lidství. 

14.5. Zpráva dne: skutečný hnůj v Řeporyjích. Má tamní starosta ještě multikáru, aby ho rozvezl na zahrádky svých sousedů? 

13.5. Budou Eurovolby v Česku "referendem" o Fialově vládě? Tak si říkám, z čeho bych měl jako volič větší radost?  Z toho, že se tam dostane ten, kterého si vyberu nebo z toho, že se tam naopak někdo nedostane? Kolik mandátů získá Pětikoalice a Hnutí Ano? Kdo přeleze laťku z protestních a nových uskupení? Řekl bych, že z Pětikolky nejvíc uspějí Piráti, ve Spolu se bude kroužkovat, Babiš možná nasbírá nejvíc mandátů, ale jemu se ta personalistika moc nevede. Kolik, že máme těch europoslanců? Dvacet jedna? Kolik z nich bude "opozičních" a "mimoparlamentních"?

10.5. Dobré a špatné zprávy. Tak jsem si včera přivezl z autoservisu špatnou zprávu. Dobrá zpráva bude, pokud v pořádku dojedeme na chatu a zpět. Špatná zpráva je, že v práci vypadla malá sýkorka z hnízda na parapet, dobrá je, že to přežila a že jsme ji udělali hnízdo, vystlané mechem v krabičce a trochu zastíněné. Snad si rodiče přivolá a ti ji nakrmí. Po víkendu uvidíme, zda bude zpráva dobrá nebo špatná. Zažil jsem dvě kontroly a obě dopadly dobře. A to je dobrá zpráva. A začíná víkend a to je ta nejlepší zpráva. S ptáčaty zpráva nakonec špatná (více v blogu).

9.5. Tak jsme si státní svátek (Den vítězství) připomněli trochou šampusu a poslechem Karla Kryla. Už předtím jsem si pobrukoval "co tady čumíte, táhněte někam, copak si myslíte, že na to čekám". Takže co na to "neznámý vojín"? "Nasrat, jó, nasrat".

7.5. Neumím tleskat na povel! Ale zažil jsem to v mládí. Tleskat ale umím, teď už tleskám hlavně tomu, co se mi líbí, co mě potěší nebo dojme. 

5.5. Potkal jsem lidi. Ty, které jsem plánovaně navštívil a také spolucestující ve vlaku, s jedním jsem si celou společnou cestu povídal. Kromě povídání s příjemnými lidmi a cestováním vlakem, jsem toho i hodně nachodil. Udělal jsem si čas pro sebe a přitom trochu pomohl k dotažení své knihy do konce. 

1.5. Svátek práce: mnou oslaven prací na zahradě, pak jsem si vzpomněl na verše K.H. Máchy ("Byl první máj, lásky čas, ...... Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj....") a pak se dozvěděl, že zemřel Miroslav Macek, výrazný politik, glosátor a spisovatel. Při dělení republiky v roce 1992 razantně rušil jedno federální ministerstvo (to už by dnes nikdo nedokázal), publikoval své vtipné a sarkastické glosy na "Viditený Macek" a krom jiného napsal čtyři díly pokračování Jirotkova Saturnina. Obdivuji tu odvahu a jako čtenář všech dílů uznávám, že se s tím vypořádal se ctí a humorem. Čest jeho památce.

30.4. Čarodějnice. Asi ani pálit nebudeme. Máme ohniště na zahradě a na chatě, pálit máme co, ale na chatě nejsme a na zahradu se nedostaneme. 

28.4. Odpočinek na chatě, v přírodě, ovšem s nuceným posloucháním duc - duc, technopárty celý víkend. Ale aspoň to máme za sebou.

24.4. Říkalo se, že svět se mění a my s ním. Doba je zlá. To je starý princip. Obraťme to! Jsme tu, abychom tvořili svět, jaký chceme, jaký si přejeme. Jsme to my, kteří můžeme změnit náš svět. Jen si to potřebujeme uvědomit.

22.4. Tak dle titulků Dominik Feri tři roky. Spustí se nekonečný seriál odsouzení politiků? Spíš ne, jedna vlaštovka jaro nedělá a navíc vlaštovky letos ještě nepřilétly. Asi věděly, co přijde. 

21.4. Když se něco hrotí, tak se to zároveň hroutí. Lidé se mýlí, když si myslí, že určitý stav potrvá věčně. Po opici přichází kocovina a střízlivění. Už bychom mohli vystřízlivět, dozrát a díky tomu se změnit.

19.4. Návštěva Washingtonu byla mnohem úspěšnější než v Nigeru. Fotečky vyvolaly u fanoušků patřičný dojem. To z Nigeru žádné fotečky nebyly.

18.4. Tajení a strašení, cukr a bič, salámová metoda, utáhnout a povolit. Stále stejná a notně obehraná písnička. Ale furt funguje. Takže není důvod ji měnit. Ale změna tu je, dřív se setkávání s tajnými službami tajilo, dnes se jím chlubí. 

15.4. O víkendech posiluju: ne v posilovně, ale venku se psem, občas s kočárkem (když vozíme vnuka), na zahradě, na chatě, v přírodě. Nádherně to kvete a dostal jsem se i k přírodnímu plavání. Už to nebylo otužování (byť pro mnohé by to při těch 16 °C bylo) a ještě to nebylo plnohodnotné koupání. Teď to vypadá, že si teplé počasí dá chvíli pauzu. 

13.4. Tak nám lidovecká inkvizice chce vyloučit ze strany inteligentního, slušného a odborně zdatného Cyrila Svobodu. Slušnost, odbornost, inteligenci a svobodu vyloučila ze svých řad již dávno.

13.4. Konspirační teorie má několik odstínů: naprostý nesmysl a blábol: jednoznačně mi to nesedí a odmítnu, něco by na tom mohlo být: nevím, ale připouštím a neodmítám, skrytá pravda: toto tvrzení mi přijde víc pravděpodobné, protože o tom oficiálním pochybuji. 

12.4. Rozehrál jsem spolu s Vesmírem zajímavou transformační hru, jsme přece v období transformace (více o tom napíšu na blogu, na tom privátním).

10.4. Je mi příjemné se setkávat s příjemnými lidmi a s mými inspirátory. Řadu setkání jsem absolvoval a na řadu se těším. Zrovna dneska večer jedno plánuju. Ta setkání jsou příjemná a obohacující.

9.4. "Čím více se říše blíží svému zhroucení, tím šílenější zákony a nařízení vydává" (Cicero). To je panečku citát. Míří přímo na solar. Tam, kde byrokracie přebujela nad únosnou mez, nezbývá než zhroucení říše (sytému, civilizace), aby se mohlo začít znovu a lépe. Protože byrokracie životu v ničem nepomáhá, jen ho dusí a svazuje. Ale život se do paragrafů nedá svázat a nechce se udusit. Resp. život spíše nechá zemřít byrokracii (a s ní příp. nepoučitelný živočišný druh), než sám sebe.

9.4. Vybít si frustraci na sociální síti ani nemohu. Jednak nejsem frustrovaný a jednak na ty sítě nechodím. Takže jsem v klidu a o těch zvratkách bijců na nich si pak jen v klidu a s úsměvem přečtu jinde. A že ta kavárna po prohře v prezidentských volbách na Slovensku hodně zvracela. Tak ji přeji, aby se ji ulevilo. Ale že nebude opakovat stejné chyby, tomu nevěřím. 

7.4. Nad Tatrou sa blýská, .... Slováci ožili. Až se bude historie ptát, kdo zařídil úspěch Ficovi a Pellegrinimu, měla by připomenout premiérování Igora Matoviče. Povede premiérování Petra Fialy k podobnému výsledku i u nás?

4.4. Tak prý má Česko svého Chucka Norrise. Kde? Na Hradě.

4.4. Nenažranost není jen výsadou bohatých, ale i chudých a netýká se jen peněz a majetku. To, že nenažraní nakonec tratí a pyšní padnou je "výchovná" lekce. Takové donucení k pokoře.

1.4. Tři v jednom. Velikonoční svátky, čtyři dny volna a k tomu přechod na letní čas a spolu s Velikonoční pondělní pomlázkou i apríl. A už je tu duben. 

28.3. Humor a nadhled je osvobozující. Žijeme v takovém Absurdistánu, kdy to, co se děje, resp. to, co nám předkládají manipulativní média a byrokraté daleko předčí bujnou fantazii lidí s bujnou fantazií. Po komediální scénce s Nutellou naši reální komici blednou, protože něco takového nejsou schopní překonat. A když nám vrchní cenzor s ochrankou a komparsem pořádá zájezdová divadelní představení "Bez cenzury", kdo tomu může na poli absurdní komedie konkurovat?

27.3. Před námi Velikonoční svátky a prodloužený víkend. Významné křesťanské svátky a připomínka ukřižování Ježíše Krista, ale zároveň svátky jara. Které už je v plném rozpuku a dny jsou veselejší, protože to kvete a pučí, je delší čas slunečního osvitu. Tak buďme hodně venku a užijme si to. 

25.3. Čůrat proti větru asi nemá moc smysl, na druhou stranu močit na zeď, sypat písek do soukolí a občas do toho hodit vidle je třeba. To první je moc vidět a nemusí se vyplatit. To druhé je nenápadné, není moc vidět, ale je účinné. V jeden okamžik mokrá zeď spadne, soukolí stroje se zadrhne a zastaví. 

24.3. Zdá se, že nám ty demonstrace slábnou. Připadá mi to přirozené, lidé jsou unaveni, navíc lidé nevidí nějaký výsledek. Ale je fajn, že to čas od času ještě proběhne a kromě toho pracují a propojují se různé skupiny. Pozitivním výsledkem je, že vládní věrchušce a mainstreamovým médiím stále více lidí nedůvěřuje a zařizuje se po svém. 

23.3. Říká se, že člověk má situaci, která se mu nelíbí, buď změnit nebo ji přijmout. Mohu změnit jen sám sebe a to, co umím ovlivnit. A to, co nemohu ovlivnit, se snažit přijmout. Někdy to trvá a hlavně člověk neumí přijít na to, jak to přijmout. Až pak to najednou přijde a člověk už to ví. Cosi se zlomilo, asi ten vnitřní odpor, ten blok, který tomu bránil. Tak už vím jak odejít ze své práce, jak to zařídit a jak si to zařídit. Hned se mi lépe a radostněji plní pracovní úkoly. 

21.3. Píše se, že máme Česko A a Česko B. Osobně jsem pro Česko C. Vysvětlím. Česko A je "super-globalistické", Česko B je hlavně globalistické, ale trochu i lokální, Česko C je více lokální a méně globální. Mnemotechnická pomůcka: A jako Antibabiš, arogance, ambice, asociálnost, Aspen a alpinismus (rektální), B jako Babiš, bezohlednost, buzerace, bláboly a byznys (hlavně). C je o celistvosti (zakopejme příkopy a hledejme co nás spojuje), cíle-vědomosti (stanovme si cíle a vědomě je naplňujme), citlivosti (buďme citliví k spolu-občanům). Jinými slovy: buďme sví, tvořme a upřednostňujme svůj lokální (český) svět a hledejme svou vlastní cestu.  

19.3. Tak se soudci postavili proti konsolidačnímu balíčku. Budou i oni nazýváni "ruskými šváby"?

17.3. Mohou vlastníci nemovitostí a stavitelé stávkovat a protestovat? Měli by, je to v jejich zájmu. To, co chystá EU je jako obvykle nesmyslné, nelogické a likvidační. Zemědělcům není třeba se vysmívat, naopak je třeba je podpořit, protože na řadě jsou další. Velký Reset se už rozjel naplno.

15.3. Tak nějak mediálně plno NATO a oslavy našeho vstupu (12.3. 1999), připomínka německé okupace (15.3. 1939) je spíše vymlčována nebo zmíněna někde pod čarou. 

13.3. Nebývá to často, ale stane se, že schůze domu není usnášeníschopná. Prostě lidi nepřijdou a ani se neseženou plné moci. Přesto se lidi posadí, a jak jsou uvelebení v židlích, chtějí sousedsky diskutovat. A tak i na takových zbytečných schůzích lidi vznášejí nápady, připomínky, stěžují si. Sejdou se hlavně ti, kteří se dlouho znají, protože spolu bydlí. Nakonec se to stejně protáhne minimálně na hodinu zbytečného plkání.

11.3. Na vojně jsem byl (1988-89), a tak vím, co je to lampasák a guma. Tak se mi tam "líbilo", že jsem složil básničku: "Zelená plíseň mozková, ta se jen tak neschová. Co vy na to gumáci, plesnivíte při práci. Jen neříkejte že ne, když máte mozky zelené. Jo, zelená plíseň mozková, před tou se žádná guma neschová". Takový malý aktuální (byť starý) protiválečný příspěvek chcimíra. 

9.3. Odpočinek na chatě v lůně přírody spojený s fyzickou prací a procházkami, mi prospěl. Dočerpal jsem energii a do Velikonoc vydržím.

8.3. Své ženy (manželku a dceru) jsem obdaroval kytičkou ke svátku žen. A teď to, co mě dnes napadlo: byrokracie je takový "soft" státní terorismus, který si navíc my jako daňoví poplatníci musíme platit.

7.3. Tak nějaký nehodný zemědělec vysypal hnůj před vládní budovou. Vláda se cítí být vydírána. Ona občany nevydírá, jen straší, sdírá a nasírá. Ten hnůj venku před Strakovkou je aspoň užitečný, pokud se vrátí na pole. Vládní představitelé užiteční nebudou, ani kdyby se vrátili na svá původní pracoviště před svým vstupem do politiky (Parlamentu).

1.3. Uznávám klimatickou změnu a přeji si, aby lidstvo našlo cestu, jak se na ni adaptovat. Způsobem jak na to rozhodně není byrokraticky-korporátně-byznysový Green Deal. To je nesmysl, který na přírodě a v životním prostředí páchá větší škody než přináší užitek. Navíc páchá i hospodářský a sociální masakr.

27.2. Nerozumím slovu "antisystémový" u politických subjektů, které kandidují do zastupitelských orgánů systému. Rozumím ale tomu, že chtějí systém změnit, upravit, přibrzdit. Pokud budu důsledně antisystémový, nebudu si se systémem moc zadávat, ani volením, natož kandidaturou. Do komunálních voleb jsem kandidoval asi 4x, jednou jsem byl i zvolen do zastupitelstva. Stačilo. Kouzlo nechtěného, ale konečně jsem zvědavý, jak dopadne Stačilo! ve volbách do EP.

24.2. Jsem rád příslušníkem českého národa, jsem též rád obyvatelem nádherné české země, ale v současné době nějak nejsem rád občanem České republiky, protože představitelé tohoto státu a státních institucí ve mně vzbuzují nedůvěru. Nejsou to ti, kteří by mne strhli svým příkladem, abych je následoval a poslouchal. Naopak. Dělají vše proto, abych jim ukázal záda a byl občansky neposlušný.    

22.2. Digitalizace vede k odlidštění. Digitální technologie mají sloužit a usnadnit nám život. Na druhou stranu spousta lidí se jimi nechává zotročit. Také umožňují hrstce mocichtivých (ne)lidí druhé ovládat a kontrolovat. Je tam ale jedna důležitá podmínka: digitálními  technologiemi naprogramovaní lidé se ovládnout sami nechají a sami to těm mocným dovolí.

20.2. Jsme na cestě životem, a na té se potkáváme. Překonáváme překážky, bloudíme, měníme směr, někdy se i vracíme zpět. Ale také jsme na cestě k sobě a k druhým. Na cestě k tomu najít odvahu přijmout zodpovědnost za svůj život. 

16.2. Vláda má k zemědělcům docela blízko. Zvorala a pohnojila, co se dalo, zaplevelila právní řád dalšími neřády, zasela semínko nedůvěry, které vzklíčilo a mohutně vyrostlo. Povedlo se jí oddělit zrno od plev. Akorát je v tom trochu chaos: plevy jsou přesvědčené, že právě ony jsou ta zrna, zatímco ta pravá zrna pochybují, že těmi zrny vůbec jsou.

15.2. Jsme na prahu proměny? Někdy ten pocit mám, zpravidla mě ovlivní setkání s podobně smýšlejícími lidmi, čtení či poslouchání inspirativních myšlenek od inspirativních lidí. Pak se účastním nějakých pracovních setkání a dostaví se spíše marnost a malomyslnost. Pak se vrátím k sobě a říkám si, jaké proměny už jsem osobně dosáhl a jaký kus práce na sobě mě ještě čeká?

11.2. Pole se změnila spíše v mokřady. Traktory tam možná pár týdnů ani nebudou moct vjet. Ale můžou vjet do ulic Prahy a tam pár týdnů parkovat. A pokusit se tímto nátlakem zjednat nějakou nápravu. Nedostupnost zboží a služeb už může znamenat diskomfort a také přinést změny.

10.2. V ČT běží pořad "Peče celá země". Skoro celá země "peče" na vládu. Vypečená vláda ČR zatím peče poněkud nechutný dortík globální Agendy 2030. Ten je pro většinu z nás nestravitelný, proto vyjeli zemědělci s traktory, aby už někdo jiný začal péct něco úplně jiného, stravitelného a časem i chutného. Současní pekaři jděte od válu, když to neumíte. 

7.2. Zdá se, že s blížícími se volbami se v Pětikoalici rozhořel boj, kdo koho ojebe, resp. kdo s kým vyjebe. Tmel Antibabiš poněkud vyschl. Přijedou s močůvkou do Prahy i traktory Agrofertu?

5.2. Tak jsem se dočetl, že Škodováci v Mladé Boleslavi dostanou přidáno. Prodej VW klesl, jede se Green Deal a elektromobilita, kde je v tom logika, že se může lidem přidat? Je to uplácení? Na to bych si vsadil. Ale nedá mi to, abych se zeptal, není to o urychlení krachu? Nepřiblížil se náhodou ten Detroit?

2.2. Při všech těch globálních průšvizích jedna dobrá zpráva. Dnes jsou hromnice a na hromnice o hodinu více. Den se nám už viditelně prodloužil. Máme více denního světla a méně tmy.

1.2. Velká evropská traktorová revoluce? Vidláci toho mají dost, nechtějí být buzerováni, svázáni nesmyslnými předpisy, chtějí jen žít a pracovat na svých polích, pěstovat potraviny a za svou práci dostat přiměřeně zaplaceno. Přestali se bát a právě zjišťují svou sílu. Je to bod zlomu? Zachvátí arogantní moc panika?

31.1. Vyjedou i u nás traktory na Prahu? Snad se to včas dozvím, abych jim šel aspoň zamávat, pokud bude nějaký "konvoj" blízko.  

28.1. Zdá se, že se letos rozhodne, zda budeme mít pohřeb demokracie nebo pohřeb liberální demokracie. Demokracie umírá, liberální demokracie zatím vzkvétá. Záleží na tom, zda demokracie doslova dokáže vstát z mrtvých a zda liberální demokracii nezachvátí panika ze sklízení zasetého.

24.1. Odvážil by se ministr vnitra do Škodovky zhasnout? 

23.1. Rakušanova mise splněna. V Karviné se mu zadařilo. Hrdinně se postavil "lůze", a to se v pražských kavárnách cení. Mezi svými posílil a byl to úder na solar svým Spolu-koaličníkům. O nějaké karvinské "dezoláty" vůbec nejde. Poučí se "dezolátstvo" jinde? Ideální by bylo, kdyby na další setkání nikdo nepřišel, nebo, aby ti lidé byli buď úplně ticho nebo se dlouho smáli. To se nejspíš nestane. Na druhou stranu se pan ministr utvrdil v tom, že je nejlepší a proti němu jsou samí neschopní a frustrovaní zoufalci. Iluze posílena. Nicméně voliče lovil ve svých vlastních vodách a ta tichá většina se může projevit ve volbách jinak. 

18.1. Jediné odvětví, které v EU roste je zákazový a příkazový průmysl přebujelé byrokracie. Ten (nerespektujíc přírodní zákony) dopadá na reálné hospodářství (průmyslová výroba a zemědělství), které dusí. Vytváří se tak atmosféra, kde je občanská neposlušnost jednou z podmínek přežití.

16.1. Za několik málo týdnů jsem osobně zažil několik výpadků elektřiny, od krátkých po několikahodinové. Že by příprava na blackout? Jak nás ovlivní mohutná sluneční bouře? Co způsobí? Tak jako tak, pokračovat stejným směrem nelze. Kdy přijdeme na to, že být je sama o sobě větší hodnota než mít? 

15.1. Na otázku "kdo jsem?" a "proč tu jsem?" odpovídám, že jsem lidská bytost s přítomností božské jiskry a jsem tu proto, abych se během svého života učil, poznával a využil svůj potenciál, který ve mně dříme. Abych se účastnil té hry, která se na Zemi hraje, abych objevil a projevil sám sebe, abych překonal strach a přispěl svým střípkem životu na Zemi.

11.1. Žijeme v prolhaném systému? Existují tajné služby, tajné společnosti, tajné operace, zkrátka se před námi mnohé tají. A kde se tají, tam se spekuluje a občas se i něco vynese a platí, že vše utajit nelze, také nelze všechny uplatit a zmanipulovat. A když chcete něco utajit, musíte lhát. Vlastně úplně nemusíte, stačí mlžit, vymlčovat, odvádět pozornost něčím jiným, strašit a šířit propagandu. Když si tohle uvědomíte, pak víte, že v prolhaném systému žijeme. 

9.1. Přiveze německý traktor změny v Evropě, jako je v naší části Evropy na konci osmdesátek přivezl východoněmecký trabant?

8.1. Digitálním otrokem s nadšením? Myslíte, že tam ještě nejsme? Jistě, někteří ne, např. ti, co třeba nepoužívají chytrý telefon, ti, co nepoužívají sociální sítě, nebo internet. A hlavně ti, kteří se nestali digitálními závisláky, tj. dokážou si udělat detox, na noc si telefon třeba vypnou a netahají si ho do ložnice, nejsou na počítači či telefonu každý den a nemusí mít na všechno aplikaci.

Zdá se, že dost lidí si vybralo cestu závislého digitálního otroka. Takový člověk o tom ani zpravidla neví a samozřejmě to popírá. Ono se tomu nedá vyhnout (např. v práci), ale dá se to omezit, což u těch, kteří v tom jedou, vyžaduje silnou vůli ke změně, pokud jsou si vůbec vědomi, že v tom jedou a chtějí se toho zbavit. 

4.1. Možná, že největší šance na změnu systému je ve zlobivých dětech. Proč? Právě protože jsou neposlušní. Jsou hůře ovladatelní a nezvladatelní. Jsou zkrátka sví a v tomto prolhaném systému zaměřeném na výkon a poslušnost k autoritám se jim nelíbí.

2.1. Rok změny. První velká změna nastala v prosinci minulého roku: nový status děda, další nastane na podzim, kdy se mi pětka na začátku mého věku změní na šestku, stanu se šedesátníkem. Dalším změnám se nebráním a některým půjdu naproti, jak se stanou a co mi přinesou, to uvidím. Mottem je více radostnější práce, méně té vyčerpávající.

1.1. Přání do nového roku: ať se nejen u nás lidé probudí z hypnózy! Ať to probouzení nabude rychlosti valící se sněhové koule.

Glosy roku 2023

28.12. Vánoce nakonec nebyly ani na sněhu, ani na blátě, ale na vodě. Jizera u Benátek rozlila na louky a spolu s tůněmi a vodou na poli vytvořila obrovské jezero. Na druhý břeh bylo možné přejet po mostě v Benátkách a pak až v Pískové Lhotě-Zámostí. K mostům v Dražicích a Horkách n. Jiz. se díky zaplaveným silnicím projet nedalo. Kulminace tady byla na Štěpána, to jsme se vydali zkontrolovat podhůří, tam byla kulminace Tampelačky na Štědrý den, dva dny poté byl potok v korytě, to, že tu a tam se z něj dostal, jsme viděli i na kraji našeho pozemku. Tam to jde rychle nahoru a rychle dolů. 

26.12. Lhostejnost není dobrá vlastnost, ale v praktické rovině je lhostejnost lepší než horlivost.

23.12. Idioti problémy způsobují, inteligenti je řeší a geniové nevytvářejí. Problémem je, že ve společnosti je daleko víc idiotů než géniů. Takže problémy k řešení tu s námi budou asi pořád.

22.12. Předvánoční atmosféru nám narušila masová vražda na Filozofické fakultě. Tímto si dovoluji vyjádřit soustrast a hluboký soucit rodinám pozůstalých. Jak zabránit opakování takovýchto hrůzných činů? Jak vnést do společnosti nenásilí, respekt a toleranci místo nenávisti? Zrušit masmédia, vypnout internet a sociální sítě? Byla by to cesta, protože ti zoufalí lidé, kteří provedou takovou šílenost, svou nenávist ke světu právě díky nim vykřičí celému světu.  Nejlepší cestou by dle mého byla přirozená kultivace společnosti, která by nenávist postupně vymýtila. Pokusme se o to a vystupme z bludného kruhu nenávisti.

21.12. Nastává zimní slunovrat. Tak se k nám světlo začne zase vracet. Zima je sice v plném proudu a ještě se ukáže a přijde jarní vzkříšení života. Předtím si užijeme Vánoce, tak všem klidné a příjemné svátky. Rozjímejte se svými bližními a odpočiňte si. Od toho tu je vánoční čas.

19.12. Člověk nezhypnotizovaný mainstreamem se mezi těmi zhypnotizovanými necítí moc dobře, avšak z matrixu neuteče, nezbývá mu nic jiného, než se snažit transformovat matrix a svým příkladem inspirovat lidi k probuzení z hypnózy, k překonání strachu. Jsem rád, že jsem toho součástí a mohu to pozorovat, byť  je to samozřejmě náročné.

17.12. Hledíme a hledáme. A na co hledíme? Na to, co vidíme svýma očima. Co hledáme? Můžeme hledat třeba klíče, ale také pravdu, nebo cestu, nebo smysl života. Tak hleďme a hledejme. V klidu, v pohodě. Kdy jindy než o Vánocích.

13.12. Náš premiér mimoděk zanechal stopu v české jazykovědě. Jak? Nahradil nejběžnější sprostá slova. Dnes můžeme o naší situaci říci, že jsme po krk v Nutelle, nebo v Nutelli a už je to tady tak nějak na Nutellu. 

12.12. Dvě dvanáctky, také dva tucty. hezké datum. kdysi konec, tzv. 13. měsíce, tj. Měsíce Československo-sovětského přátelství, které mělo trvat na věčné časy a nikdy jinak. Ale nakonec to bylo jinak. Nějaké poučení? Všechno může být jinak!

9.12. Inu, je to zajímavá doba. Zatímco Pětikolka stagnuje, plní agendu a dělá stále stejné chyby, na alternativní scéně je vývoj turbulentní a dynamický, přičemž se též dělají stále stejné chyby. Ale je to přece jen jiné, tříbí se a hledá. A samozřejmě neustále se potýká se slepými uličkami Járy Cimrmana.

8.12. Civilizace odešla, život zůstal. To mě napadlo při čtení knihy V. Cílka "Jak přejít řeku" v kapitole o Detroitu. 

6.12. Jsem hrdým příslušníkem národa švejků a smějících se bestií.

3.12. Sníh a mráz je skvělý. I v nížině máme teď sněhovou peřinu. Půda může odpočívat, nezmrzne a získá vláhu. Ono to letošní počasí tady u nás bylo fajn, přálo i úrodě. Bylo studenější jaro, slušné léto a teplý podzim. A nyní prožíváme Ladovskou zimu. Nevíme jak dlouho bude trvat, předpoklad je, že na horách zima vydrží, takže nějaké ty běžky a sjezdovky dáme.

30.11. Skončil jsem na blogu Idnes. Dnes jsem publikoval poslední článek. Začínám se poohlížet po pomocníkovi a nástupci, abych mohl pracovat na menší úvazek a tím si dopřát méně stresu a více času pro činnosti, které mě více naplňují a přinášejí radost a chuť do života.

28.11. Tak o čem ta stávka vůbec byla? Každý si tam vnášel jiné představy a požadavky. Naštvanost a nedůvěra mezi lidmi roste, to je jisté. Reakce premiéra a vlády byla arogantní. Mainstream nemohl odbory označit za dezoláty, takže vysílal, stříhal a komentoval. Tak, jak se mu to hodilo do krámu. Začíná střízlivění? Pokud se režim opře o zaslepené fanatiky, je těžké jim ustoupit. Odpustila se stávkou pára z přetlakovaného kotle? Na chvíli ano. Budou stávky a demonstrace pokračovat? Uvidíme. Bude pokračovat život a všechno, také volby budou, do Europarlamentu a též v USA.

27.11. Co přinese stávka? Je to o platech? Ne tak úplně. Je to o ekonomické krizi? Částečně též. Ale hlavně je to o špatném směru cesty a ideologicky zaseknuté vládě, která nemá na to, aby problémy dokázala jakkoliv řešit, naopak je umí jen vršit. Kdyby vláda byla soudná a ne nestoudná, už dávno by odkráčela na smetiště dějin. Takhle už jen čeká na to, jak a kdy bude odkráčena.

24.11. Mám rád Cimrmany a vzpomněl jsem si na ně v souvislosti se společensko-politickými událostmi posledních dní, resp. ještě nenastalých. Takže z Dobytí severního pólu: "zakázaná témata" - tentokrát ne mráz a podobně, ale hlavně Covid a následky vakcinace (v reakci na seminář ve sněmovně), kdy jsou videa mazána. No a pak k chystané stávce v pondělí: z Vyšetřování třídní knihy: Strakova akademie - je to tady samej debil, blbeček, debil blbeček, akorát támhle vzadu dva blbečci vedle sebe.

22.11. Blíží se stávka. Derniér je nemocný, ani kytičku nešel položit k pomníčku. Chystá se do Číny, aby tam nedopadl jako v Nigérii. Nebo už to konečně vzdají? Rozhněvaní Škodováci to mají do Prahy blíž než Putin, který má jistě jiné starosti a myš, která řve, je snad pod jeho rozlišovací schopností.  

21.11. Státní svátek v pátek 17. listopadu jsem strávil na chatě. Využili jsme volného dne, abychom to tam zazimovali a navíc jsme byli dohodnuti s kominíkem na kontrole komínu. Nějak ty státní svátky moc neslavím a neprožívám. A tento, zdá se býti poslední dobou dost hysterický, najmě tam na Národní v Praze. Ti, co chtěli a měli si to užít, si to tam užili. Mě zaujaly dvě věci. Prvně jsem se dočetl v místním plátku, že i u nás se slavilo a připomínalo, dokonce kvůli tomu bylo zřízeno pietní místo a podruhé mě rozesmál jeden pisálek, který tento svátek nazval Dnem Havlistů. Tak všem Havlistům dodatečně k jejich svátku.  

19.11. Jednota protikladů znamená jednotu v různosti a v této jednotě v různosti je síla. Muž a žena, mohou být silné osobnosti i samostatně, ale dohromady (a s láskou) jsou násobně silnější.

18.11. Slaboch a zbabělec se mstí a nenávidí, silná osobnost umí odpouštět. Nenásilí je blízké lásce. A funguje to rozhodně lépe.

16.11. Je to docela zábavné s touhle vládou. Tím, jak neumí nic řídit, jak se hloupě chová a nařizuje nesmysly, lidé se učí přemýšlet, jak přežít. Drahý nákup? Jinde levněji. Tak jako se poohlížíme u sousedů v cizině, poohlížíme se i u sousedů doma. A nacházíme nejen nové zdroje pomoci, ale také vzájemnost. A to je důležité.

16.11. Chybí ochota se vzbouřit? Nevěříme vládě, nevěříme státu, víme, že nám byrokracie nic nepřináší, jen šikanu a buzeraci. Přesto řešíme, jak to všechno nové, co se na nás řítí z legislativy, splnit. Jak se tomu postavit, neřešíme. Neumíme to a možná ani nechceme. S tím vším jsem se setkal na setkání se svými profesionálními kolegy. Chybělo odhodlání a motivace, spíš byla vidět únava a rezignace. To se týkalo především pracovních diskusí, ale lidsky to bylo setkání velmi příjemné. Potenciál v lidech je. Ale je tam i zvyk plnit příkazy, nevzpouzet se, sklopit hlavu a jít ve stádu. Pak plníme nesmysly, které si někdo vymyslí. Aspoň, že jsme brblali a hledali cesty, jak to obejít.

13.11. Odešel nám kníže Karel. Jen jsem si vzpomněl na nějaké vyprávění dvou mužů, kterým se v Rakousku porouchalo auto, někdo u nich zastavil, nabídl pomoc, odvezl je do hotelu a zařídil jim v Rakousku servis dokonce zdarma. Navíc na ně mluvil česky. Teprve mnohem později se dověděli, že ten pán byl kníže Schwarzenberg. O jeho politické kariéře a restituci si můžeme myslet cokoliv, nicméně tato příhoda o jeho charakteru poví mnohem víc. Pomohl lidem v nouzi a ti měli štěstí, že potkali právě jeho. Čest jeho památce. 

10.11. Nejsem moc digitální, hodně zůstávám analogový. Tak si představuji, jak by vypadaly smlouvy a předpisy, kdyby se psaly ručně nebo na psacím stroji. To by se šetřilo stránkami. To by se možná dalo i přečíst (ze stroje určitě), v lepším případě i porozumět textu.

9.11. Než jsem stačil publikovat krátké glosy, byly z toho delší blogy. Jeden o návštěvě Vrchlabí, což mi připomnělo Chinaski: Pořád jsem to já, pořád jsme to my. Pár přátel na cestách od jara do zimy. A pak jsem poděkoval Signálu I. Nutellovi, t.č. Kůlu v plotě nejen za jeho přínos českému humoru, ale hlavně za lekci národu prostřednictvím jeho vládnutí, která snad probere z hypnózy i ty zbytky dosud ještě zhypnotizovaných. Nebo aspoň jejich velkou část. 

4.11. Pět sloves, které charakterizují život: jsem (lidská bytost), mám (tělo, duši, potřeby, možnosti), chci (vybírám si, co chci dělat), mohu (vybírám si co dělat mohu), nemusím (to je o svobodě a zodpovědnosti). Když to spojím: jsem člověk, který má, co potřebuje a dělá hlavně to, co chce a může. A to, co nechce, dělat nemusí, protože se tak svobodně rozhodl, ale zároveň za to rozhodnutí přijal zodpovědnost.

31.10. Chápu, že úřady potřebují občany k výkonu své úřední moci nad nimi, vláda potřebuje lid, kterému chce vládnout. Jsem občan státu a také člověk (malá součástka lidu). Jen jsem nepochopil k čemu ale já potřebuji úřady a vládu, když mi neslouží, jen se snaží nade mnou všemožně panovat, a přitom se nechávají ode mě vydržovat. Jak? Daněmi. To je přímo ďábelský výmysl. 

30.10. Kdo rozděluje společnost? Naše společnost žije v systému "rozděl a panuj", z čehož zdravým rozumem naprosto logicky odvodíme, že to jsou ti, kteří chtějí panovat.

29.10. Podmíněný versus nepodmíněný příjem. Jaké jsou rozdíly? Zdánlivě jde o totéž, dostanete peníze "zdarma". Ale v tom prvém případě jste závislý na dárci a váš příjem je podmíněn vaší poslušností. Jde o ovládání malou skupinkou (nejbohatších parazitů) na úkor druhých lidí. V tom druhém případě se tím má rozvíjet vaše tvořivost a potenciál. Jde o to, aby byla zajištěna lidská důstojnost, bohatství je tak rozděleno rovnoměrně.  

27.10. Být zdravý a šťastný je vědomá práce. My, co se cítíme zdraví a jsme ještě k tomu šťastní, máme druhé inspirovat, ne přesvědčovat. Když se nás zeptají, jak jsme toho dosáhli, vyprávějme jim svůj příběh. Budeme je tím inspirovat. Každý další zdravý a šťastný člověk vytváří zdravou a šťastnou společnost. Je to ale práce na svém probuzení a na sobě, je to odvaha překonat svůj strach a přijmout své stíny.

25.10. Nějací chovanci evropského ústavu pro choromyslné se nám chystají zakázat chov zvířat, nejprve těch exotických. Tak fajn. To, že si naprosto neuvědomují, že zakázané ovoce nejvíc chutná, je o nich známo. A že čeští švejci to obejdou třeba tím, že křeček bude zatoulaná myš domácí, had přerostlá žížala a agama či chameleon obyčejná ještěrka.

22.10. Oba fotbaloví trenéři, kteří nedávno čelili odvolání, zůstali ve svých funkcích. Jak trenér fotbalové reprezentace ČR, tak virtuální trenér FC Liverpool, alias vlády ČR.

20.10. Údajně je dnes den stromů. Važme si jich. Dýchají za nás CO2 a vydechují kyslík, poskytují stín, poskytují dřevo, poskytují potravu, ať již přímo nám nebo zvířatům, poskytují domov ptákům a dalším živočichům. Jsou to bytosti, které rostou na jednom místě, kořeny mají  hluboko v zemi a korunou sahají do nebe. Jsou nádherné, ty listnaté obzvlášť . Na jaře vypučí listy, pak kvetou a vytvářejí plody, než listí opadá, barevně se promění a obohatí krajinu. Mávají na nás svými větvemi. Žádný strom neroste do nebe a je užitečný i po své "smrti" a mnoho stromů se dokáže obnovit (pařez se zazelená dalšími mladými výhonky). Mám rád stromy a vážím si jich, ikdyž je občas nechám pokácet či prořezat.

17.10. Jsme moderní, když chceme poručit větru dešti? To už tu přece bylo. Přesto se o to neustále pokoušíme znovu. Jako lidská společnost jdeme proti přírodě, nerespektujeme přírodní, fyzikální a vesmírné zákony. A myslíme si, že takto to přežijeme? Bez přirozenosti a pudu sebezáchovy? Ona už Příroda a Evoluce si s námi poradí. 

16.10. Politická korektnost a progresivismus na ústupu? Nebo jen krok zpět či stranou? Některé věci by mohly být docela rozumné, ale když se prosazují hloupě, na sílu a se zapáleným fanatismem, jsou spíše odsouzeny k zániku. 

13.10. Kde jsou ty časy, kdy při soutěžích Miss ČR položil redaktor nevinnou otázku "Co si přejete ze všeho nejvíc?". Mladá slečna, adeptka na krásku země, se nadechla, nesměle sklopila oči a pak po krátkém zaváhání prohlásila "já si ze všeho nejvíc přeji … světový mír". 

10.10. Tak nám novela zákoníku práce ukládá další povinnosti jako zaměstnavatele vůči zaměstnancům a zejména v oblasti dohod o provedení práce. Byrokrat neumí myslet jinak než byrokraticky, a tak jen zpřesňuje a zpřísňuje, tudíž to zase pro všechny činí složitějším a náročnějším. Člověk, aby se v práci zase více věnoval neproduktivním činnostem. Vždyť jako občan jsem zaměstnavatelem politiků, tj. vlády a parlamentu, potažmo správy státu. Nejradši bych jim dal za jejich práci okamžitou výpověď. Mohu? Prakticky mi to systém neumožňuje, ale jedna možnost by tu byla, říká se jí občanská neposlušnost. 

9.10. Moudrost, pokoru, upřímnost a smysl pro humor u současných (našich) politiků moc nečekám a už se ani nedivím, že tam nacházím spíše chamtivost, zbabělost a aroganci. Jak je moderní říkat napříč spektrem. A proč asi dominuje i hloupost? Asi je to tím jediným správným narativem, který vyplodí jen hloupost. Za to ovšem významně namyšlenou.

5.10. Je mi líto nešťastníků, kteří nemají smysl pro humor. Lidi, kteří se berou moc vážně, netřeba brát vážně. Jsou jen směšní a trapní. To už jsme pěkně v prdeli, když se cenzurují vtipy, nezbývá nám (smějícím se bestiím) nic jiného, než si z toho dělat prdel. Tak přežijeme.

2.10. Fičák na Slovensku? Spíš Ficák. Tedy slovenské parlamentní volby vyhrál Fico. Přestože v ČT už v noci bouchali šampáňo. To jim asi ráno pěkně zhořklo. Slavit se nemá předčasně. S Trumpem v roce 2016 to bylo poprvé a dala se ta chyba omluvit. Ale s Ficem to už bylo podruhé, to už není chyba, ale systémové selhání.

1.10. S byrokracií nemá smysl bojovat. Má smysl se jí pokud možno vyhýbat, tedy nenadbíhat jí, a když už není zbytí, tak se s ní zkusit nějak dohodnout. Vždy platilo, že pokud se stal systém byrokraticky složitým, zhroutil se. Tím se to zjednodušilo a začalo se znovu. Současný systém je byrokraticky složitý, takže otázka není, zda se zhroutí, jen kdy a jak se zhroutí.

25.9. Jsme právní stát? Ano, pokud se podíváme na počet právních předpisů, počet právníků a práva menšin. Ne, pokud se podíváme na vymahatelnost práva, pocit spravedlnosti a rovnost před zákonem. Máme tu právní chaos a spíše bezpráví. Osobně se snažím právníky nepotřebovat, aspoň v osobním životě.

22.9. Netestuje se v Česku náhodou vláda umělé inteligence? Pokud ano, je jen špatně naprogramovaná nebo ji někdo hacknul?

20.9. Před pirolou za pirolou nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát. Nejde o překlep, ale novou mutaci Covidu. Že by penicilin nebyl z důvodu, že by zvládl covid pirolu stejně dobře, ba lépe, než vakcína? Ne, nebudu hrát, ať už za pirolou stojí kdokoliv. Nejspíš zase ten super bohatý dobrodinec, co si zprivatizoval WHO.  

19.9. Začíná spojování na základě lidství. Důvěra a jednota v různosti se obnovuje ze spodu. Nebude to ego, kdo zvítězí, ale vroucí srdce. Vrchnost nikdy nespojuje, ona potřebuje rozdělovat, aby mohla panovat.

18.9. Co si jako hlavní pocit odnáším z demonstrace? Sešli jsme se tváří v tvář v hojném počtu. Byla tam dobrá energie a atmosféra ze setkání. A jestli jsme vyslali vládě jasný signál? To je celkem jedno, hlavně jsme vyslali signál sami sobě, že je tu (troufám si napsat) stále se rozrůstající skupina lidí, kteří už se nenechají zmanipulovat, zastrašit a srát na hlavu. Kteří si budou myslet svoje a svými skutky budou neustále narušovat ten nejhodnotnější režim liberální demokracie, který se utrhl z řetězu. Kteří se začnou spoléhat sami na sebe, postaví se sami za sebe, protože neztratili zdravý selský rozum a pud sebezáchovy.

15.9. Fialový kobercový nálet v médiích. V týdnu před demonstrací byl premiér vidět a poskytoval rozhovory. Takové, aby lidi ukolébal, že nejhorší už máme za sebou a že zná obyčejný život. Že by nikdo kvůli tomu na demonstraci nepřijel? Myslím si, že více to ovlivní dění na alternativě (J. Havel vs. P. Vacek), ale nepředbíhejme. Již brzy budeme vědět.

13.9. Doživotní záruku člověku může poskytnout jedině lékař. Ten ho bude léčit až do smrti.

12.9. Hrůza. Z nějakých děr vylézají do televizí Svědkové Covidovi. Jen jsem šel kolem televize a chce se mi blít, velebnosti.

11.9. Kdybyste vypnuli televizi, mobily, internet a sociální sítě, pak by nejspíš v nastalé panice došlo k mnoha ztrátám na životech, ale časem by se lidé naučili zase bez toho žít. A to by vás (vládce a parazity) ohrozilo. Navíc tyto mediální páky potřebujete k ovlivňování, manipulaci, propagandě a nastolování vašich agend. 

10.9. Občas do něčeho hodím vidle. Ale také je reálně beru do ruky a pracuju s nimi. Býti vidlákem mě těší, a tak jsem se s nimi zvěčnil i na blogu (na tom novém, na idnesu neprošlo). A také dal na úvodní stránku.

7.9. Co kdyby byly Kavčí hory předány umělé inteligenci? To by se ušetřilo a poplatky by nebyly třeba. A možná by nějací hackeři dokonce změnili program.

3.9. Co jsme to vybudovali? Dotačně inkluzivní korporátně byrokratický globální kapitalismus. Ten může fungovat do té doby, dokud je na kom parazitovat a dokud se parazité nepřemnoží. Pak se totiž začnou požírat mezi sebou. Už jsme sem došli?

3.9. Fialová terapie nám otevřela oči. Děkujeme. Stačilo! Návrh textu na transparent na demonstraci proti vládě.

30.8. Rebelství není zoufalství ani anarchie, ale snahou o nápravu věcí. Kacířství hledá pravdu, poznává a vymezuje se proti dogmatům (v církvi i vědě). Je tak nositelem pokroku. Rebelové a kacíři jsou důležití, byť je jich poměrně málo.

28.8. Temelín. Jaderná elektrárna, které jméno dalo blízké městečko. Včera jsem objevil, že Temelín je i název kurníku, který se prodává. Nechci být za škarohlída, ale tenhle Temelín (kurník) by narozdíl od JE současná vláda postavit dokázala.

24.8. Mediální taškařice kolem setkání Blažka s Nejedlým moc nesleduji, ale paradoxně takovéto malichernosti mají potenciál přinést významné změny v politice. Podobným milníkem byl rozhovor Topolánka v časopise Lui nebo tzv. lánský puč v ČSSD. Teď stačí, aby vznikly (nebo byly zveřejněny) fotky i jiných politiků s "toxickým" Nejedlým, rozmázlo se to v médiích a vláda se rozpadne a podá demisi ještě před demonstrací.

24.8.  Vláda koupila podzemní zásobníky plynu od RWE. Za tohle ji tleskám a chválím. Jen si říkám, proč nešlo odejít z lipské burzy a proč nešlo zastropovat u výrobců a najednou tohle jde.

22.8. To, že tzv. lidová demokracie byla diktaturou proletariátu, jsme věděli, protože nám to sami řekli. Dneska máme liberální demokracii, ale to, koho čeho je to diktatura, nám neřekli. Na to jsme museli vlastním prožitkem přijít sami. Je to diktatura globálních korporací a byrokracie. Docela slušně maskovaná a propagovaná jako ta nejhodnotnější liberální demokracie.

20.8. Pražská hysterie kolem koncertu Rakušanky ruského původu Anny Netrebko je svým způsobem trapná a směšná. Nepředpokládám, že by se v Praze našel někdo "s koulema", kdo by si koncert prosadil. Co ale takhle uspořádat koncert v termínu, ale v jiném krajském městě. Chopí se nějaký hejtman příležitosti? Bude mít někdo "koule"? Postaví se někdo pražským hysterickým libtardům? Třeba se záštitou rakouského velvyslanectví? 

19.8. Dovolená pro letošní léto skončila. Užil jsem si to. To je pravda. Nabil jsem se, získal energii, kterou teď budu odevzdávat v pracovním procesu. Ani se mi do něj nechce. Dovedu si sám sebe představit jako spokojeného důchodce. Rozhodně více než spokojeného zaměstnance. Naštěstí to mám už v dohledu, ne jako lidé o dvě generace mladší, kterým plánují odchod do důchodu asi pět let po jejich smrti. 

9.8. Tak jsme došli. Kam? Na vrchol. Odsud se jde jen dolů. Kdo? Pětikolka v uchopení moci dosáhla všeho, tak nyní budeme sledovat cestu nebo jízdu z kopce. Určitě bude chtít se na tom vrcholu udržet co nejdéle. Většinou to bývá tak, že čím déle se na vrcholu držíte, tím rychleji padáte dolů. Následovat bude buď pomalý (až nenápadný) pochod dolů, nebo rychlý sešup. Uvidíme.

7.8. Nejlepší politik je bývalý politik. Protože ten už není s politikou svázaný.

6.8. Nabízí nějaká pojišťovna pojištění majetku proti takovým živlům jako jsou Klaus Schwab a Bill Gates? Vím, že existuje pojistka na blbost. Dá se ale pojistit proti blbosti ze Strakovky?

6.8. Přání se splnilo. Vedro a sucho vystřídalo chladno a mokro. A zase remcáme, jsme už prostě takoví. Příroda se lidem nezavděčí.

5.8. Systém, který degraduje lidskou bytost na lidský zdroj, opravdu nepodporuji. Režim, který používá dvojí metr, cenzuruje a lže, nepovažuji za svobodný a demokratický.

28.7. Možná mé dilema zda volit či nevolit brzy vyřeší vláda, prezident a všechny tři komory Parlamentu (Poslanecká sněmovna, Senát a Ústavní soud). Už se vypouští balónky, elektronické volby a samozřejmě oprašují evergreeny jako korespondenční volby a umožnění voleb šestnáctiletým. Pokrok? Spíš se hledají metody, jak se udržet u moci.

25.7. Orel much nelapá, říká jedno rčení. Proto jsem v klidu, když naše malá země se na sebe snaží upozornit, jedné velmoci se zavděčit a dalším dvěma hrozit pěstičkou. Pro tyto orly jsme jen bezvýznamnou muškou na svém hovínku. 

24.7. Budeme mít v politice brzy nový kůl v plotě? Nevím, čím to je, ale mně náš současný premiér připomíná bývalého perestrojkového generálního tajemníka KSČ, který se do historie na konci své kariéry zapsal projevem z Červeného Hrádku. A hláška o kůlu v plotě se stala legendou.

19.7.Stát je obézní Otesánek, který potřebuje radikální dietu nebo lépe hladovku. Ale vláda místo toho shání další krmení (daně) pro nenažraného státního Otesánka. Měla by vzít na něj sekeru, prosekat džungli právních předpisů, osekat výdaje na státní bumbrlíčky a jiné přísavky. Tak by se mohla snižovat sekera státního dluhu. Jenže právě to nenažraní bumbrlíčkové a přísavky, kteří tu moc mají, neudělají. Jediná možnost je, že toho krmiva moc neseženou (vyberou míň daní, než si představují). 

17.7. V Indii je kráva posvátná. V Evropě se krávy vybíjely z důvodu nemoci šílených krav. U nás je kráva kromě užitečného zvířete i nekorektní nadávka pro hloupou a pyšnou ženskou. I takovou mohou někteří považovat za posvátnou, ale předpokládám, že většina ji bude považovat za šílenou.

15.7. Díky dovolené jsem nějak propásl návštěvu komandýra z Kyjeva v "modrožluté" Praze, summit NATO a projednávání té obranné smlouvy. Vůbec mi to nevadí, protože to nijak nemohu ovlivnit, tak je nejlepší se tím nestresovat. Rád hledám na všem pozitiva a i u té obranné smlouvy jsem našel tohle: "humanitární bombardování" nám díky ní nehrozí.

6.7. Mistr Jan Hus. Státní svátek a volný den. Dopřál jsem si jen malou osobní vzpomínku. Zkrátka moc svátky neslavím, ale rád si užívám volna, která ty svátky (teda ty státní) přinášejí.

27.6. Čipy jsou strategickým průmyslovým odvětvím, které generuje vysokou přidanou hodnotu, sdělil premiér. Vzhledem k tomu, že si sám premiér vygeneroval vysokou přidanou hodnotu, předpokládám, že nějaký čip v hlavě má.

23.6.  Tzv. "antiwaxerství" je jen hanlivý výraz pro preferenci přirozené imunity, získané zdravým životním stylem, tj. vyváženou a přiměřenou stravou, přiměřeným pohybem, dýcháním, otužováním a nestresováním. Dáváním přednosti např. bylinkám před prášky, přírodě před sociálními sítěmi. Je to přijmutí zodpovědnosti za své zdraví, svůj život a své rozhodování v souladu se svobodnou volbou člověka.

20.6. Rozum mě vede, cit mi dává směr cesty a pocit rozhoduje. Rozum mě může svést ze správné cesty a navíc umí potlačit cit, teprve pocit rozhodne o správnosti cesty. Je-li příjemný, jde o radost duše, nepříjemný pocit přináší duši smutek a upozorňuje, že je třeba změnit směr cesty a nejít proti sobě. 

19.6. Blíží se letní slunovrat, nejdelší den v roce. Sklízíme jahody, za chvíli přijde na řadu rybíz, hrášek. Teplota vody v Jizeře už je na (pro mě příjemných) 18 stupních, většina důležitých pracovních věcí dokončena, tudíž pracovní tempo zpomaleno, zbývá překonat jeden vrchol a pak už dovolená. Snažím se ale těšit z každého dne, hlavně ze setkání v přírodě: nedávno jsem viděl ježka a užovku, včera ještěrku (tu už jsem dlouho neviděl, tak mě to i více potěšilo). Takový příjemný, byť krátký okamžik, rozjasní den.

14.6. Zakáže EU (komisařka Jourová) Twitter? Dochází jí vůbec, jak poškodí své kolegy politiky? Co si bez Twitteru počnou? Vždyť sami převážně komunikují přes sociální sítě. A v tomto jsou opravdu zdatní a na rozdíl od jiných věcí, jim to fakt jde.

13.6. Stal se ze mě sekáč. Sekáč kosou. Byl jsem se to učit a konečně si kosu správně nasadil a jde to líp. Teď už jen mít v pořádku nástroj a trénovat. Časem bych mohl i tu kýženou louku s méně travami stvořit.

11.6. Tak jsem v sobotu jel po čase vlakem. Story asi zpracuju na blog, nicméně jsem si při tom zažitém zmatku ve Velkém Oseku říkal, že to tam asi řídí nějaký podobný všeználek jako je náš nejvyšší signalista.

8.6. Nový ředitel ČT chce méně zábavy a více provokovat. Rozhovor jsem nečetl. Zábavu v ČT marně hledám několik let. Byla jen v archivu a na zrušeném nostalgickém programu ČT 3. A jak je to s tou provokací? Železný s Řezníčkem budou moderovat v ženských šatech s nalakovanými nehty? To by mě snad ani nepřekvapilo. Ovšem kdyby pozvali Rajchla k Moravcovi, takovou provokací bych byl přímo šokován a po letech jeden díl tohoto masochistického pořadu bych možná i zhlédl.

5.6. Radost z Městského soudu. Posílal jsem na soud žádost, přišlo Usnesení, neprošli jsme a já z toho opravdu nepochopil, co máme dělat. Poslal jsem tedy na soud dotaz. K mému překvapení (příjemnému) mi paní zavolala a vysvětlila mi laicky a lidsky, co mám udělat. Byl to příjemný rozhovor, tak jsem to hned udělal a už je to v pořádku. Člověk je rád, když se (byť jen po telefonu) setká s člověkem. To byrokratické ptydepe je opravdu jen na obtíž.

2.6. Vláda je geniální. Plán rozpočtu dokázala splnit ani ne za šest měsíců. Co ale budou dělat těch druhých šest měsíců? Už by neměli dělat nic a hlavně za to nebrat peníze, když už je vyčerpali. Mohli by na ně nyní nastoupit exekutoři. U vytoužených koryt budou ti tragikomici i nadále škodit a připravovat nám další nevyžádané balíčky. Je docela sranda je pozorovat, jak se snaží, přitom se smaží ve vlastní šťávě a brodí se ve vlastních sračkách. Kdy ucítí jejich zápach a odejdou? 

1.6. Velký vliv na současnou situaci, zejména v oblasti byrokracie, mají současní vládní metaforisti, kterým se při vymýšlení všech možných balíčků, jimiž nás obdarovávají, pěkně kouří od hlavy. Jisté je jedno: nevyžádaný vládní balíček nás bude stát balík peněz navíc. Je někdo geniální, který ví, jak tomuhle státu neplatit daně? 

28.5. Zazlívají se chyby našich předků jen proto, aby se lezlo do cizích zadků?

25.5. Tak stát chce chránit občany (rušením rodných čísel) a hlavně chce naše dobro. Bože chraň nás před takovým státem.

24.5. Jsem v podstatě nezaměstnatelný v globálním korporátu a v buzerující byrokracii. Takže na tom místě, kde jsem, bych měl vydržet buď do důchodu nebo do kolapsu. Nějak vnímám, že dřív přijde ten kolaps.

22.5. Jak blízko je zeď, do níž narazíme? Nebo dokážeme ještě náraz zbrzdit? Nebo se tomu vyhnout? Systém asi už opravit nelze, nejspíš se zhroutí a ta doba přichází. Nebo se mýlím? 

16.5. Hloupost vykvetla a porodila: Pětikoalici, mediálním mainstreamem rozmazleného spratka, který už i jim přerůstá přes hlavu. To je dobrá zpráva, protože stoprocentní hájení vlády mediálním mainstreamem pomalu končí, těch průšvihů je příliš a rozsah škod začíná být neúměrný. Je potřeba "spratka" začít krotit a vychovávat. Trochu pozdě, né?

15.5. Čemu rozumí a co umí opravdu dobře premiér Petr Fiala? Rozumí sakům a oblekům a umí se dobře oblékat. A není to trochu málo na člověka, který by nás měl vyvést z krize? Jenže on nás z té krize jen tak nevyvede, když nás do ní tak ochotně a hloupě pomáhal dostat.

12.5. Svět bez parazitů, kde nám nikdo nekecá do toho, jak máme žít. To chci a ze srdce si to přeju. A myslím tím výhradně parazity lidské, tedy spíš ne-lidské, ale přítomné na vrcholu pyramidy moci lidské společnosti.

11.5. Vzpomínáte na recesisty z Brna, kteří kandidovali do Europarlamentu pod značkou "Ano, vytrolíme Europarlament"? Nakonec nepostoupili, ale protože dosáhli nějakého procenta, dostali státní podporu. Mohli by svůj úspěch zopakovat. Ale chtělo by to nový název. Co takhle "SPOLU vytrolíme Europarlament".

10.5. Po probíhající destrukci a degeneraci by měla přijít konstrukce a regenerace. Jen nevím kam až ta destrukce a degenerace zajde. Připadá nám, že už nemá kam zajít, ale vždy nás překvapí, že lze jít ještě dál. 

10.5. Jak naloží lidé s volným časem? Většina bezduše (bezduchý přístup), někdo duchaplně a smysluplně využije svůj volný čas nějakou naplňující radostnou tvořivou činností.

6.5. Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili, tvrdí známý citát. Co když nastala doba, kdy volby by opravdu mohly něco změnit? Možná se u nás dočkáme jejich zrušení. Vládnout na věčné časy je lákavé. Dlouhodobě to přichází v úvahu v monarchiích (přičemž panovníci mají spíše reprezentativní a inspirativní moc, ne výkonnou) a v absolutistických diktaturách. Ale možná i u nás je k tomu našlápnuto.

5.5. Důvěřujete panu premiérovi, že dodrží roční schodek rozpočtu? Když se vládě podařilo za čtyři měsíce udělat schodek ve výši původně plánované na deset měsíců? Čeká nás výměna ministra financí za nějakého kouzelníka?

2.5. V pracovním procesu: ubíjející a to mě čeká večer domovní schůze, naštěstí ji neřídím. Nabití z víkendu už je v trapu. Je to náročné, ale čas k dalšímu delšímu víkendu se krátí. Člověk si musí najít pozitiva. 

1.5. A máme tu květen. 1. máj - svátek práce. Makal jsem na chatě (celý prodloužený víkend) a docela se dařilo, dodělal jsem schody, rozšířil a prohloubil vedlejší jezírko, dáme tam víc rostlin a rozšíříme tak čistící zónu vodních rostlin. Taky už jsem si v jezírku zaplaval.

28.4. Také dělíte lidi jako já? 1. zajímavý člověk, hned bych s ním šel rád na pivo nebo na víno (úcta). 2. na pivo bych s ním zašel a viděl, zda si máme, co říct (respekt). 3. na pivo bych s ním asi nešel, když se potkáme, pozdravíme se a něco prohodíme (tolerance). 4. na pivo bych s ním rozhodně nešel, vím, že existuje, ale nezajímá mě (ignorance). A co nenávist? Proč? Tím nežiju, vztahově si vystačím s láskou, úctou, respektem, tolerancí a ignorancí.

27.4. Zanechá vláda Pětikoalice naši zemi v tak dezolátním stavu, že ji bude dávat dohromady vláda dezolátů?

26.4. Naše vláda ovládá umění naštvat snad všechny. Ještě jí zbývají ti, co ji bezvýhradně podporují a ti, jimž slouží. Ti nemusí být spokojeni, jak jim slouží, nebo se změní ti, co ji úkolují. V tom případě by mohla nastat změna v tom, co budou chtít. 

25.4. Lze se na kolaps připravit? Nikdo neví, co přijde. Může si jen myslet a nějak se chystat. Myšlenky jsou různorodé, pocity jsou rozporuplné. Co s tím? Počítat s tím, že kolaps je možný, něco málo proto udělat, posilovat svou psychickou odolnost, udržovat se v kondici a pak se řídit svou intuicí.

21.4. Bohatí lidé ze slonovinových věží jsou vlastně chudí. Duchem. Většinou jsou plni pýchy na svou příslušnost k "lepším lidem" a pohrdání nad "hloupými burany". Na rozdíl od nich si musí více hlídat své postoje a názory, aby nevybočovali ze své řady. Sice nemusí o "svých" názorech přemýšlet, ale musí je dávat najevo. Takže, byť  berou hodně peněz, jsou více svázaní než venkovští burani a v tomto jsou rozhodně chudší.

19.4. Zaujal mě titulek o možnosti prodeje centrály pošty v Jindřišské. Prý to Rakušanovi nevadí. Prosím, prodejte to i s tím managementem, který tam sídlí.

16.4. Rozkaz zněl jasně: muž s hnědou brašnou nesmí projet. Nyní na rozkaz vlády 300 poboček pošty musí být zrušeno. Hm, osobně bych dal vládě tento vojenský rozkaz: "do tanku v tank a odjezd!"

14.4. Začínám být větším optimistou než jsem byl dosud. Pramínky se slévají, drobná mravenčí práce od spodu už je trochu vidět. Je pravda, že lidé sice přestávají důvěřovat elitám, ale o to více začínají důvěřovat sobě a mezi sebou nacházejí ty, kterým důvěřovat mohou a prim tu hraje lidskost, spolupráce, vzájemnost, nabídka pomoci. Vlastně plníme přání paní MPA (předsedkyně Sněmovny), začínáme se starat sami o sebe. A zjišťujeme, že ji k ničemu nepotřebujeme.

12.4. Tak nás soudruzi z vlády vyhnali do šedé zóny a do Polska. A pak se diví, že se jim výběr daní nevyvíjí podle plánu. A řešení? Jak obvykle: více daní, více byrokracie, více Evropy. Přitom méně toho všeho by naopak bylo více. Jenže to jim nedojde.

11.4. Přívlastek současné vlády: "vláda národní zkázy" poměrně trefně vystihuje její kroky v národním hospodářství. Jaká tedy vláda je? Arogantní, asociální, pokrytecká, prolhaná? Chamtivá, zbabělá, směšná? Shrnul bych to do jednoho adjektiva: tragická. Dobrá, ale dá se najít něco pozitivního? Snad jen zrcadlící a probouzející. A to by mohla být jediná její nehynoucí zásluha než odkráčí na smetiště dějin. Stihne do té doby zničit národ nebo ho probudit? Je národ schopen zbrzdit vládou nastavenou a prosazovanou destrukci nebo aspoň potom pracovat na dalším národním obrození? 

10.4. Tak nám poradce premiéra (Štěpán Křeček) radí, abychom nakupovali v Polsku. Co na to zástupce hypermarketů Tomáš Prouza? Asi by z toho radost mít neměl. A taky zadlužená státní kasa. Daně ze spotřeby klesnou. Je pan Křeček prefíkaný (tedy všemi mastmi mazaný), či je to obyčejný hlupák? Dělat ekonomického poradce zmatenému signalistovi asi nebude žádnej med.

6.4. Vlastně nám ty nadcházející svátky a dny volna připomínají i současnou zlomovou dobu. Projdeme tím temnem a čeká nás vzkříšení? Je doba, kdy to bude mnohé bolet, někoho víc, někoho míň. Kdy přijde "náraz do zdi", kdy budeme muset přehodnotit styl svého žití, nechat zemřít své chtění a lpění na konzumu a znovu zrodit (vzkřísit) svého ducha, svou boží jiskru. Tedy rozum a logiku doplnit citem, intuicí. Uvědomit si, že žít, znamená být, ne mít. Abychom tím prošli, bude nám pomáhat láska, naděje a víra. A není na škodu žít radostí, humorem a smíchem.

5.4. Dnes je ta středa opravdu škaredá (a mrazivá), tak uvidíme, jak to bude zítra pokračovat zeleným čtvrtkem a jak ten pátek bude Velký. Pak už jen prožít bílou sobotu, velikonoční neděli a pomlázku v pondělí. Užijme si svátky jara, svátky křesťanské i pohanské, každý dle svého gusta. 

4.4. Tak co s těma poštama? Kdo a jak vybíral ty ke zrušení? U nás chtějí zrušit tu dolní, kde je víc obyvatel, kousek se dá zaparkovat, kousek je autobusové stanoviště, přístup bezbariérový. Fakt je ten, že je to pošta vedlejší a je v nájmu. Hlavní pošta je na horním náměstí, tam žije méně lidí, parkování horší, většina lidí to bude mít daleko. Navíc (pokud si dobře pamatuju) není bezbariérová a bylo tam i méně (otevřených) okének. Marně hledám nějaký plusový bod. Snad jen ten, že by se (nejen) členové STAN mohli stydět za svého ministra vnitra. Za to, co předvádí. A nejen s Českou poštou.

2.4. Vláda Petra Fialy by měla vládnout jen 1. dubna. To bychom její vládnutí mohli považovat za aprílový žert.

30.3. Když nechci být smutný ani naštvaný, tak používám sarkasmus a ironii. Je to takový styl "smutného" humoru. A proto tento glosář. Ono, kdyby té hlouposti a nafoukanosti nebylo, zejména v těch vrchních patrech politiky, asi by mi to tak nešlo. Takže milá vládo jsi inspirující a jednou ti poděkujeme za své probuzení. Kdy už půjdeš od válu? Kdy se sama probudíš? Až sama poznáš, kam nás vedeš?  

29.3. Mauglí z Parlamentu na Ústavní soud? Marek Benda nikdy nedělal nic jiného než poslance. Při tomto náročném povolání vystudoval práva. Což ho opravňuje k tomu být jmenován ústavním soudcem. Tak zásluhy (stranické) jistě má. Ale nějaké zkušenosti a nadhled? Nevím. Ikdyž aktivitou politického aktivisty Rychetského se Ústavní soud stal třetí komorou parlamentu, takže tam doživotní poslanec Marek Benda vlastně patří. Kdo jiný, že?

28.3. Svět je boží. Člověk může být bohudík zbožný či dokonce bohumilý, může dělat i skutky bohulibé. Ale bohužel může být i bezbožný až dokonce bohapustý a nedejbože (probůh?) i bohabojný. Tolik možností ke vztahu člověka s Bohem. Tak sbohem!

26.3. V podhůří jaro vystrkuje růžky zatím nesměle. Pupeny jsou nalité (aspoň některé), kytky čekají na sluníčko a více tepla, aby se mohly rozvinout, ptáci koncertují, špačci už poletují, ukázal se nám slepýš, žába, ptačí budka je již obsazena. S letním časem se budu muset nějaký ten den srovnat, ale ten "uměle" prodloužený den vítám. Jako by se prodloužil volný čas díky světlu do večera.

23.3. Jak se bránit tomu, když Vám někdo (kdo jiný než nadnárodní korporace jako banka či mobilní operátor) nabízí něco, co nechcete? Resp. nabízí vám lepší, bezpečnější a pokrokovější přístup. Typicky: váš tarif už je zastaralý, přejděte na jiný, nový, budete mít více dat. Nechci více dat, chci jen volat a psát SMS. Nemůžete to nechat tak, jak to je? Nebo banka: ode dne toho a toho měníme obchodní podmínky! Jakože se mě ani nezeptáte, jestli vůbec chci? Už nebudete nabízet internetové bankovnictví s ověřováním SMS a mobilním klíčem? Už jen moderní Smart Banking. Hm, nechci. To jako musím mít chytrý telefon? Jo, náhodou ho mám, ale nejradši bych ho neměl. Je to jednoduché, nahrajete si (nebo vám nahrajeme) aplikaci a máte banku v kapse. A co když nechci? Necháte mi starý způsob? Ne? Tak víte co, vybírám si hotovost a ruším účet. Teď hned! Mohu si ten vzdor dovolit u banky, která je pro nás druhá a je v podstatě zbytečná. Stačí nám ta jedna první (původní) a tam jsme se (bohužel) museli přizpůsobit.

21.3. Moje "tichá rebelie": píšu blog, tyto glosy, upřednostňuji lidskost před byrokracií, platím hotově, nakupuji v malých místních krámcích, nechodím do nákupních center, multikin, Mc Donaldů, lékáren, nesleduji zprávy, politické besedy, nenechal jsem se vakcinovat, nesleduju sociální sítě, nezajímají mě digitální technologie (především chytré mobily). Snažím se o setkávání s podobně "alternativně laděnými" lidmi. 

19.3. Na Kavčích horách vyvolali Ducha normalizačního ředitele Jana Zelenky. Jen si říkám, zda proti současnému duchu ČT nebyl Zelenka pouhý břídil. 

18.3. Opravdu už je jaro ve vzduchu. Konečně jsem už viděl špačka a dokonce žluťáska. Brzká jarní kvítka už dávno kvetou. Rozkvétá zlatý déšť. Místo nějakého nezajímavého Fialy vyhlížím zajímavé fialky. Už brzy.

16.3. Kdy si dobrotrus uvědomí, že to dobro, které druhým vnucuje, je vlastně zlo? Když se ho to jeho "dobro" dotkne osobně a vyděsí ho. A on si pak uvědomí, že těm druhým způsobil bolest. V tom okamžiku je probuzen a už nemůže to zlo (převlečené za dobro) páchat.

15.3. Když lžeš, nenávidíš a lpíš, pak trpíš. Chudák naše vláda: ta trpí i za nás.

14.3. Ještěže umíme improvizovat a udělat to tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Že umíme švejkovat a dělat si ze všeho srandu, že jsme smějící se bestie. A že přibývá lidí, kteří nemohou a nechtějí jít proti svému svědomí, ptají se, pochybují a tím se probouzejí. Nechtějí se podílet na lži, a protože je pravda osvobodila a oni se vysvobodili ze svého vlastního sebe-klamu (nalhávání si), už nemohou jinak. Vzali svůj život do svých vlastních rukou, jsou zodpovědní za své myšlenky, svá slova a své činy. To jsou lidé přítomnosti, kteří již nyní připravují budoucnost. Ti, co si myslí, že to nyní řídí a mají to pod kontrolou, jsou lidé minulosti.  

13.3. Demonstrace proběhla a jako přímý účastník můžu potvrdit, že to bylo naprosto jiné, než jak to komentují mainstreamová média, která utvářejí virtuální dojmy, stejně tak jako naše vláda influencerů, která může nabídnout jen dojmy a žádné řešení. Ona nemůže vyřešit žádný problém, když je součástí problému a ne řešení.  

12.3. Spolupráce je víc než jednota. Rozmanitost je lepší (a životaschopnější) než uniformita. Rovnost není stejnost.

10.3. Pražský hrad dobyt. Má už nového obyvatele. Bude to znamenat výhru i pro ty, kteří prohráli? Nebo to bude znamenat prohru a vystřízlivění pro ty, kteří vyhráli? Nám nezúčastněným je to celkem jedno. Aspoň vítáme ten relativní klid.

7.3. Tak nám vláda prý zruší 800 úřednických míst. To je výsměch? I 10 x tolik by bylo málo, možná 100 x víc, to už by byl přínos (úspora) a tím už by se chlubit dalo.

5.3. Po dovolené. Co mě čeká v práci? Většinou tuším, ale asi stejně budu překvapen. Snad těch nepříjemných bude málo.

2.3. Jediné smysluplné rozhodování od zeleného stolu je rozhodování hráče a trenéra stolního tenisu.

1.3. Vláda dutohlavů potřebuje k úspěšnému vládnutí tupohlavé stádo. Svobodomyslní, moudří a zodpovědní žádné dutohlavy a tupohlavce opravdu nepotřebují, jen v tom musí žít a přežít.

24.2. Na vlně pozitivity. Nové kolo (náhrada za zcizené). Víkend, navíc příští týden dovolená. Zítra ještě na koncert Plíhala, pak na chatu. Podle počasí: lyže, běžky, bazén, fyzická práce, příroda, čistá hlava.

22.2. Samé dvojky. Dualita. Jedno a druhé. Stát a jeho lidé (občané). Stát na lidi kálí. A lidé mu to dovolí. Jak kálet na něj? Jak mu to nedovolit? Asi kombinace aktivního vzdoru, občanské neposlušnosti, pasivní resistence a hlavně vytváření svébytných, svobodných a soběstačných lokálních komunit, schopných si vzájemně pomoct.

19.2. Neměli by demonstrovat proti vládě především lokální politici ODS a STAN? Kvůli čemu? U STANu třeba kvůli datovým schránkám a u ODS může být tématem konec spalovacích motorů. Proč vlastně? Protože ti jejich vrcholní představitelé ohrožují i jejich budoucí koryta.

16.2. Je to samá transformace. Transformuju tyto stránky, transformuju svůj blog (jeden uspávám, druhý probouzím), chystám se na transformaci svého (pracovního) života, metamorfóza zaměstnance v důchodce (chtěl bych jít za dva roky). A do toho transformace společnosti, systému. Náročné období. Promění se housenka v motýla nebo v noční můru?

15.2. Podle dnešních měřítek by největšími dezinformátory byli Buddha, Ježíš, Hus, Komenský, Gándhí, K. Čapek, ..... Je mi ctí být v takové společnosti. 

12.2. Stát je organizované násilí a digitalizace je k tomu nejlepší nástroj. Dříve nějakému sdružení stačila jednoduchá registrace na Ministerstvu vnitra, pak bylo nutné založit spolek a registrovat ho Soudem v rejstříku. A teď musí mít datové schránky. To je ta salámová metoda. Nakonec bude spolek vlastnit a ovládat nějaká globální korporace? 

8.2. Budu pracovat, dokud to půjde. Míním tím práci jako radostnou tvorbu v souladu se svou duší. Pracovat do úmoru pro bandu zbabělých, nenažraných, arogantních zlodějů a lhářů opravdu nechci.

7.2. Chtějme a přejme si mír. A on se nám zhmotní. Právě nyní a právě u nás, kdy je používání slova mír zakázáno. Jen si vzpomeňme zakázané ovoce přece nejvíc chutná. 

3.2. Digitální otroci. To má být ta krásná budoucnost? Děkuji nechci.

1.2. Záře euro-unijních reflektorů pohasla. Doma všechny instituce moci dobyty. Teď už se jen bude sklízet to, co se zaselo. Karma je zdarma. Co se stane až vláda po rauši z opojení mocí začne střízlivět? A kdy to bude?

31.1. Konec ledna. Zbývá poslední zimní měsíc a za chvíli již začne vykukovat jaro. To neznamená, že ještě nemůže pořádně mrznout, ale už jen ten výhled brzkého jara zahřeje.

28.1. Tak hotovo. Máme prezidenta. Asi bude klid. A co řád? Spíš pořád neřád, si tak myslím. Však jsme švejci, tak se neberme vážně a buďme v klidu.

26.1. Přijde přestřelení, prohra "Prahy a lásky" a následný výbuch hněvu v Praze? Možná doprovozený tu nějakým infarktem, sebevraždou či emigrací? Nevím. Tuším jen, že ta strana si prohru nepřeje, ani si ji nepřipouští, ale asi se toho hodně děsí. Jsou natěšeni na výhru, prohru asi neunesou. Přece jen do toho "svatého" boje investovali hodně citů a sil. V sobotu ve 14 hod. hra končí. Bude znám výsledek. Očekávaný (vítěz Pavel)? Nebo překvapivý (vítěz Babiš)? 

23.1. Bude ten Zajíc lepší než Tygr? Uvidíme, jaké překvapení má na nás nachystáno. Třeba konečně příjemné. Zažijeme ještě nějaký čas hypnózy prezidentskými volbami, z nichž vítězná strana bude slavit, poražená smutnit. A někdo holt bude zase nenávidět celý svět, protože se nedokáže smířit s porážkou.

19.1. V kampani nyní vytéká hnusný hnis zejména od těch zanícených. Není to vlastně dobře? Nevím, jak kdo, ale já se na to nemohu a nechci dívat. Nejspíš takových lidí přibude a to bude poměrně dobrá zpráva. 

16.1. Tak chytrá Praha si to chce vyřídit s hloupým venkovem. Helejte, už jste si v té Praze zvolili Radu a primátora? To jako chcete s Hřibem na věčné časy a nikdy jinak? Hm, taky možnost. Na venkově to proběhlo za a) poměrně v klidu a b) včas.

16.1. Prezidenti: očekávaný postup, Waterloo SPD, neúspěch Danuše a očekávatelný paběrek ostatních outsiderů. Život jde dál, ještě si zahrajeme druhé kolo, z něhož vzejde prezident. Bude to nuda, tragédie nebo komedie? Kampaň nejspíš trapná fraška a pak se rozhodně nudit nebudeme, ať zvítězí ten či onen. 

12.1. O čem budou Baštovy procenta? O manuálu Ministerstva vnitra o "radikalizaci" společnosti. Do 10 % je to "režimem" zvladatelné, nad 15 % je to nebezpečné. Pro koho? Pro režim, tedy vládu a státní aparát.

11.1. Novodobý Ein Kessel Buntes (prezidentská superdebata) pokračuje druhým dílem na jiném kanále s tragédem či komikem, který minule nevystupoval. Na tuto estrádu se koukat nemusím, ale přečtu si o tom.

10.1. Politika, věda, církev nějak zparchantěla. To ale neznamená, že by všichni politici, vědci a kněží byli parchanti.

9.1. Jak chcete nají přesah, když nemáte ani dosah.

7.1. Basta fidli nebo Bašta fidli?

4.1. Prezidentské volby: sociologický průzkum k zjištění "síly" mainstreamu a převažujícího chování alternativní scény (vzdor, ignorance, přizpůsobení).  

3.1. Když tvoříte srdcem, přináší vám to radost a jde to lehce. Zde je tvorba zároveň práce. Když tam je ego, je to upachtěná práce, která nejde od ruky a radost tam moc není. Respektive radost přijde, když to máte za sebou.

1.1. Co si popřát v novém roce? Asi nezešílet, šílenců, co si myslí, že nám vládnou i těch, co si myslí, že tomu tak opravdu je, je i tak dost.

Glosy roku 2022

27.12. Svátky za námi. Před námi Silvestr a Nový rok. Tak na Nový rok nejmenší kocovinu a v novém roce vystřízlivění z iluzí.

24.12. Štědrý den. Vánoční svátky. Ať to jsou svátky klidu, míru, zastavení, radosti a vděčnosti. V kruhu blízkých a třeba i vzdálených. Svátky, které ovládají lidská srdce. 

21.12. Zimní slunovrat. Dneškem začíná zima a zároveň se nám to obrací k více světlu. Dny se začnou prodlužovat a noci zkracovat.

19.12. Tak nevím s tím prezidentem. Co kdybychom ty volby zrušili? A ušetřili? Třeba tím, že by si to vzala Pekarová na půl úvazku? Jedna hendikepovaná, pohledná a mladá by nám mohla stačit, né? 

17.12. Filozofie přemýšlí, pochybuje, ptá se a jejím cílem je poznávat a zkoumat. K tomu používá myšlenky, ideály a ideje. Je to systém otevřený. Ideologie je systém uzavřený, který nepřemýšlí, neptá se, nepochybuje, pouze se drží stanovených dogmat. V určité prvotní fázi bývá ideologie nezaslepená, to ještě připouští diskusi a argumentaci. V té zaslepené fázi už je jen fanatická a žádnou diskusi nepřipouští.

16.12. Bůh všechny miluje, ale ďábel skoro všechny ovládá. Naděje je v tom skoro, protože ďábel chce ovládat úplně všechny. Mně by se líbilo, kdyby skoro nikoho neovládal.

15.12. Sníh i v nížině. Kde jsou děti? Některé jsou i venku a užívají si to. Mě fascinuje, jak si sníh užívá naše roční fenka shiba innu. A já ráno (někdy i večer) beru do ruky hrablo a koště a uklízím sníh. Jak dlouho to bude tady v nížině trvat? V podhůří to možná vydrží a tak se třeba dostaneme na běžky či lyže. 

13.12. Co takhle zahnat hlad a dát si nějakou baštu? Bašta se nám nabízí i k hradní hostině.

10.12. V poslanecké sněmovně ČR zasedá parta sedmilhářů, dokonce sedmi lhářů: pětikoalice plus dvě opoziční strany rovná se sedm. Někteří lžou více, někteří méně, ale lžou všichni. Záleží jak v čem.

8.12. Za chvíli skončí naše "slavné předsednictví". Skončí s ním i "naše" vláda "úspěšných influencerů a youtuberů", která mimo virtuální realitu, je v té reálné jaksi "mimo mísu"? Kéž by.  

2.12. Světlo osvěcuje tmu, nenásilí je řešení, bezpodmínečná láska je všem dostupná a pravda vítězí. A v tom je ta naděje. Měli bychom být v období klidu a míru, vánoční pohody, ponořit se do ticha a dovnitř sebe. Rozjímat. Máme nejkratší dobu slunečního svitu, a právě proto se těším na slunovrat. 

29.11. Když vidím kolem sebe, kolik lidí je nemocných a kolik z nich umírá, říkám si, zda neprobíhá nějaká skrytá důchodová reforma.

27.11. Dnes není důležité něco umět, znát, ale udělat dojem. To jsou ty sociální sítě. Tam jde o lajky a zvýšenou hladinu dopaminu. V reálném světě, jde ale o život. Tedy jaký život chceme žít? Ten přirozený, se všemi slastmi i strastmi, v rovnováze těla i ducha? Nebo ten náhražkový, lajkovaný a dojmový? Osobně preferuji ten obyčejný a přirozený.

24.11. Povstanou míroví štváči, nebo nás ti váleční do té války dostanou? To se opravdu necháme tak zblbnout a následně zmasakrovat? Nestačí ten masakr ekonomický? 

23.11. Co se děje na jevišti, víme. To divadélko nám tlačí televize, rádia, internet. Dost z nás zná i nálady v hledišti, kde už spoustu lidí to divadlo přestalo bavit. Ale co se děje za oponou, tam už nastupuje naše fantazie, spekulace a tušení souvislostí. Jen víme, že existují tajné služby, tajné spolky, mocné korporace, nadměrně bohatí a mocní. A jejich manipulace.

18.11. Je smutné, že na místě, kterému sluší moudrost, nadhled, kompetence a uvažování v souvislostech (správa země), dnes máme fanatickou idiocii s diletantismem, navíc doplněnou zbabělostí, chamtivostí, arogancí a pokrytectvím. To dobré na tom je, že je to všem na očích a kdo chce, vidí a to je naděje na to, že to brzy může být jinak.

17.11. Počasí nic moc, sychravo, deštivo, typické listopadové. A taky henten státní svátek. Co s ním? Vzpomínky jak to bylo tenkrát v roce 89 (mně bylo 25) a jak jsme prožívali devadesátky a přelom tisíciletí. Jak jsme stárli, jak nám děti vyrostli a čeho jsme se dočkali a co nám to připomíná. A jak to uchopit, pochopit a probudit se z hypnózy. Strach hypnotizuje, vztek uvolňuje napětí, ale nejlepším lékem je humor, smích a láska. 

12.11. Hlídají policajti plakát Rakušana (Putina v pytli) nebo samotného Rakušana. A proč? a) aby mu nikdo neublížil, b) aby nezdrhnul. Kéž by za b) bylo správně.

11.11. Smyslem života není udřít se k smrti, k smrti se děsit a uléčit se k smrti. To je smrtící. Orientujme se na to živoucí, smyslem života je život sám, to prožívání, poznávání, setkávání, zkrátka žití.

10.11. Na tom blogu už se to fakt pomalu nedá, ať publikuji kdykoliv, pořád nějak trčím vedle Trčálka :)

7.11. Revoluční hesla roku 1989: Gusto je husto! Jakeše do koše! A co budeme říkat teď? Pár návrhů: Vesele jen vesele táhněte do Brusele! Větší dement než byl Klement! Rakušane, Rakušane, do roka a do dne! U posledního hesla bych dodal, že včera bylo pozdě.

4.11. Mám se opravdu dobře a osobně mi nic moc nehrozí, navíc jsem se naučil žít přítomným okamžikem a radovat se z maličkostí. Na hrátky a manipulace Matrixu nenaskakuji, jen se divím, kolik lidí tomu stále věří a budou dál hrát třeba hru na prezidenta a nebudou mít přitom na jídlo a otop. Je ale dobré, že se objevují lidé, kteří to po kolapsu převezmou. Jsou odhodlaní, oduševnělí, odborně zdatní a lidští. Do jakých sraček nás musí současné elity ještě dovést, aby jejich vláda totální destrukce skončila?    

2.11. Za tmy do práce, za tmy z práce, další byrokratická nálož, emočně vypjaté schůze, inverze a k tomu neutěšené zprávy z internetu. Dny jako stvořené pro depresi. Přesto se na palubě Titaniku stále tančí a hraje se na efekt: vládne nám vláda influencerů, to jediné umí "blyštit se" na sociálních sítích a vytvářet fotky a videa. Ale samostatně a zodpovědně vládnout, rozhodovat, něco (vy)řešit? Nebuďme naivní. Kolaps, náraz do zdi, potopení Titaniku, přijde. Ještě ale nejsme na tom dně, odkud bychom se odrazili.  

1.11. Výběr mezi imperiálním ruským nacionalismem a kořistnickým globálním korporativismem je tristní. Proto volím božskou zahrádku.

31.10. Nádherný poslední říjnový víkend, krásné počasí, být venku na sluníčku bylo super. Bylo třeba si tento dar užít. Ještě bych si užíval dál a to jsem si ten víkend o celý čtvrtek prodloužil (nejprve přezutí gum, návštěva hřbitova a pak hurá na chatu).

26.10. Na ulici dějí se věci. Skončí revolucionář Vrábel jako revolucionář (z opačné strany) Minář? Mají něco společného? Sláva jim vlezla na mozek a zbytnělo ego. Pýcha předchází pád a žádný strom neroste do nebe. Otázka je ale jiná. Pohřbí Vrábel Rajchla nebo Rajchl Vrábela? Ale to hlavní je, jak na to zareagují lidé. Přenesou se přes spory a přijdou demonstrovat v hojném počtu, nebo se odvrátí? Rychlá zkratka ke změně neexistuje, je to o práci, trpělivosti, odvaze a odhodlání. Jistě, protivládní demonstrace nic (okamžitě) neřeší , ale v jistém smyslu pomáhá: strhne na sebe pozornost, odkryje masky, možná vystraší vládu a tím se upraví či změní její rozhodnutí nebo se třeba odloží.   

24.10. Kdo o víkendu (28.10. až 30.10.) nejvíc zaujme? Páteční Václavák (na 1.místě), Okamura v Brně, Zeman na Hradě nebo nedělní Václavák (Milion chvilek)? Která z akcí bude mít nádech nejlepší frašky? Těžko to odhadovat. Překoná Brno Prahu?  

21.10. Až zvítězí jen "jedna pravda a žádná jiná", pak nastane ten ráj na Zemi? Ráj nevědomí zcela jistě. Ráj pro její zastánce a peklo pro její odpůrce. Ale ono je to vrtkavé, protože pokud to pravda není, tak lež se dříve nebo později provalí a ráj s peklem, jakož i pravda se lží, si vymění své role.  

20.10. Paradox: ti, co by měli být dávno ve vězení, chystají vězení pro ty ostatní, zvláště ty svobodomyslné a přemýšlivé. Takoví vždy překáželi mocným. Budou zase věznice plné vězňů svědomí?

17.10. Máme ve městě moštárnu a letos se urodilo jablek opravdu hodně. Jenže jak jich bylo moc, byla to jablka převážně malá, a proto vhodná k moštování. Tak jsem si vystál celé sobotní dopoledne frontu na moštování s výsledkem asi 30 litrů moštu z vlastních jablek, kterých jsem měl tři bedýnky (47 kg, nejvíc v historii). Naplnit mrazák, rozdat příbuzným a pít o sto šest.

14.10. Co se stane až "lidový vůz" (VW) zavelí odchod (z Česka)? Stane se Mladá Boleslav novodobým českým Detroitem?

12.10. Tak nám zemřelo 41 lidí na Covid (číslo z 11.10.2022). Není to nějak moc? Měli by to být převážně neočkovaní. Nebo, že by nebyli? Proč Flégr a Kubek mlčí?

11.10. Plnou parou v řiť? Chaos zboří staré, na zbořeništi vyroste nové. Přirozené a božské nebo umělé a robotické? Asi už máme každý vybráno. Já tedy určitě.

5.10. Všichni prý jsme občané, někteří ovčané (chovají se jako ovce), osobně bych byl nejradši offčan, tedy off-line, pryč ze systému, zahodit občanku a zpátky na strom.

4.10. Začíná mě to v práci nebavit. Nejsem v korporaci ani ve státní správě, nemám šéfa, jsem svým pánem. Většinou dokážu s lidmi vyjít a spoustu věcí díky svým spolupracovníkům dokážu zařídit. Kdyby mi klacky pod nohy neházel státní aparát a jeho byrokracie, pak by mne ta práce naplňovala. Původně jsem chtěl tady pokračovat až do důchodu. Tahle zima rozhodne, nejen o mně, ale i o vládě a jejím skomírajícím režimu.

3.10. Babiš měl heslo "řídit stát jako firmu", Fiala tu firmu vytvořil, nazývá se "Likvidace České republiky, s.r.o." 

2.10. Volební vítězství Starého Pyrrhy? Libo démo oslavuje, referendum o vládě se nekonalo. Jak se budou dnešní vítězové tvářit, pokud by VW hodil přes palubu Škodovku? A pokud by často mrzli ve tmě a ještě by měli hlad? Protože jak známo peněz se nenajíš.

29.9. Nakupuju u Vietnamců, spolupracuji s cikány, jednám s Ukrajinci i Rusy. Jsem multikulturní? Ale špatně, protože nejsem globalista, nesdílím jejich jedinou pravdu, jsem dokonce mírový štváč. Jsem dle měřítek "kavárny" "nenávistný xenofob". Přestože jsem intelektuál, nepovyšuji se nad obyčejné lidi. Nad lidi s žitou morálkou, často jednodušší, zručnější, upřímnější, opravdovější. Proto mi jsou bližší zemití burani, než arogantní a pokrytecká kavárna.

27.9. Bezradná a bezohledná vláda ohrožuje bezpečí, nastavuje bezpráví, rozšiřuje mezi lidmi bezmoc. Nebylo by lepší bezvládí? 

25.9. Všichni vítězí. Komunální volby jsou skvělé na interpretaci. Propadák se nekonal, tak mohou všichni rozdávat úsměvy a dokonce si přivlastnit vítězství. Záleží jen na tom, z jakého úhlu se na to podíváte. V senátních volbách mě potěšily dvě právničky, které postoupily do druhého kola. Daniela Kovářová a Jana Zwyrtek Hamplová. Kéž by byly zvoleny.

23.9. Heslo těchto dní: vystrčit Vystrčila a komunální demolice Pětidemolice. Po destrukci může přijít konstrukce.

20.9. Žáby vařící se v hrnci potřebují z hrnce vyskočit a vyhnat tu žábu, co sedí na prameni. Podaří se to?

18.9. Je premiér schopen sebereflexe? Nejsem masochista, abych sledoval jeho proslov, který to odhalí. Nepředpokládám, že tam nějaká sebereflexe bude. Nejspíš bude pokračovat ve věšení bulíků na nos a oblíbené signalizaci. Obávám se, že ničeho jiného není schopen.

12.9. Když nepůjde elektrika a internet, jsme všichni "nahraní", někdo víc, někdo míň. Ale úplně nejvíc nahrané budou ty parazitické struktury, které nás ovládají, manipulují s námi. Jak jim to půjde bez internetu, médií, sociálních sítí? Jak si poradí s krumpáčem a lopatou místo klávesnice na mobilu? 

8.9. Přicházejí těžké časy, které nás prověří až na samé dno lidství. Vlastenectví je o tom, že miluji svou vlast, svůj národ, ne že nenávidím jiné národy.

6.9. Na demonstraci nebyli frustrovaní zoufalci, ale rebelové a naštvaní, odvážní a odhodlaní lidé. Je na (pseudo)elitách, zda ustoupí rebelům (což je pro ně rozhodně výhodnější a bezpečnější), nebo si počkají na opravdové zoufalce. To bych jim ze srdce nepřál. Laskavému člověku je jich spíše líto, tato bitva se nerozhoduje na bitevním poli, ale v našich srdcích, odvážných, žhnoucích, laskavých a odhodlaných se vzepřít, uchovat si svou svobodu, přijmout zodpovědnost za svůj život a své zdraví. Tohle za nás nikdo neudělá.

2.9. Náš starosta (ODS) má volební heslo: "práce místo slibů", jeho stranický šéf vlády by mohl mít podobně úderné heslo: "sliby místo řešení"

31.8. Máme skutečně nejlepší vládu v současném celosvětovém matrixu. Ukazuje nám ten matrix v pravém světle. Máme šanci se rychle probouzet z hypnózy. Už i na palubě Titaniku se někteří shánějí po záchranných člunech. Kdy obětují kapitána, či kdy kapitán, který to kormidluje špatným směrem, sám uvidí ten průšvih a radši uteče, protože kamarádi mu nepomohou? Z podpalubí, kam zatéká, se vynořují lidé, ochotní chopit se kormidla v bouři a najít směr ven z průšvihu.

27.8. Námět na volební plakát: Sorry jako, spolu jsme přivedli Česko do hromady sraček. Andrej Babiš (expremiér) a Petr Fiala (derniér)

26.8. V Česku máme místo premiéra derniéra. Jde jen o to o jakou derniéru půjde. Jeho osobně a jeho vlády, českého státu, EU, politického systému, civilizace? Snad to národ lidských bytostí přežije. U bio-robotů záleží na tom, zda jsou schopni obnovit své lidství a navrátit se mezi lidské bytosti, nebo už definitivně zůstanou roboty.

24.8. Čeká nás náraz do zdi. Přijde probuzení, uvědomění? Skrze peněženky, složenky a návštěvu krámu? Dáme přednost lásce a odvaze místo strachu a vzteku? 

17.8. Chtěl bych volit prioritně neočkované proto Covidu. Ty odvážné, kteří vydrželi nátlak. Moji "krevní" skupinu. Z těch, kteří v našem městě kandidují, znám jen dva. Znám i další neočkované (především ženy), ale ti nekandidují. Za to znám mnoho očkovaných kandidátů, ti se tím většinou neváhají pochlubit.

15.8. LalaLand: tralala, holala, Fiala, Síkela, Nekula, Prymula, samá nula, chytrá jak mula.

14.8. Tělo nelže, občas selže, když ho přestaneme poslouchat a jdeme proti němu. Tak nás bolestí volá k zastavení a přemýšlení. Tělo je chytřejší než naše mysl.

13.8. Vláda přežila žně i švestky. Čeká nás i ji horký podzim a studená zima. Bude to asi kdo z koho. Vláda má sílu, ale nemá odvahu a má strach, a hlavně většina lidí ji nedůvěřuje. Dochází už na pověstný Jakešův kůl v plotě?

9.8. Nastartovat po dovolené je dost těžké. Ne, že by nebyla energie, té jsem načerpal dost, ale chybí to chtění. Což je dáno především tím, že mě čeká to, co mě nejvíc nebaví. Ale chce to se k tomu postavit čelem.

21.7. Tři mušketýři opustili STAN v Poděbradech. Tři mušketýři byli vlastně čtyři. V Poděbradech jich bylo celkem 21. Naplnili to mušketýrské heslo: jeden za všechny, všichni za jednoho!

19.7. Pochybuji že řiťolezce miluje ta řiť, do které leze. Třeba ta řiť má radši, když ji někdo pořádně nakopne.

13.7. Planeta Země, má milá země, čučím do země, co to leze ze mě? Čeština je kouzelná, chraňme ji. Ať je nám dobře v naší zemi, tady na Zemi, ať stojíme nohama pevně na zemi a zároveň vnímáme zázraky (co jsou jaksi za zrakem), mezi nebem a zemí.

9.7. Vnitřní klid začíná třemi slovy: seru na to. To jsem nevymyslel, to říkal Zdeněk Troška u Honzy Dědka na Sychrově

29.6. Fiala lepší Orbána? Jak se říkalo iniciativní blb je horší než třídní nepřítel. Že by právě takový snaživý člověk rozložil EU? Čímž by se zapsal do historie, sice jinak, než by si představoval, ale budoucí generace by ho za to mohly velebit.

23.6. Tak vakcína proti covidu má negativní dopad na kvalitu spermií. To nakonec bio-roboti potřebovat nebudou, dají se naklonovat. A pak: nějak přibývá homosexuálů, kteří kvalitní spermie pro početí potomka, stejně nepotřebují

17.6. Lidí, kteří nemají smysl pro humor, berou se moc vážně, humoru se štítí, nebo se ho dokonce bojí, si nemohu vážit

13.6. Teflonový euro-robot v čele státu to je tedy ne-výhra. Pro většinu lidí a pro selský rozum je to naprostá prohra. Dokážeme ještě totální debakl zvrátit?

8.6. Pomoc přichází nečekaně. Tak jako k nám přišla nová skvělá kolegyně, sama od sebe. V podstatě jí to poradila kamarádka, která (ač to slíbila), k nám nakonec nenastoupila. Původní smůla se proměnila ve štěstí.  

7.6. "Ukrajinský" premiér Euro-regionu ČR Petro Ignorovič Fialenko se brzy stane předsedajícím EU. Nikdo neví, co od něj čekat. Promění se ustrašený a poslušně štěkající mopslík v odvážného sebevědomého vlčáka, který si získá respekt? 

1.6. Kdy padne vláda? Mohla by padnout v září, v polovině našeho předsednictví. Minule jsme takový zvyk zavedli. Sice ti poslanci ve Sněmovně dávno nejsou a poslanců, kteří by shodili vlastní vládu, by se muselo najít opravdu hodně, ale vyloučit to nemůžeme. Při tom ekonomickém a sociálním průšvihu, kdo ví, co se stane.

26.5. Copak vláda politologů, ajťáků a právníků může rozumět národnímu hospodářství, tj. energetice, průmyslu, zemědělství, službám a všem souvislostem? Ukazuje se, že rozumí zejména ideologii, byrokracii a propagaci. To k ovládání sice stačí, ale není to ta správná správa země, která je současně potřeba.

17.5. Korporátní svoboda je loajalita k vedení korporátu, vč. korporace zv. Česká republika. Co je svobodné a co se smí, vám oznámí v mainstreamových médiích. Takovou svobodu si snad ani nezasloužím. A ani nechci.

12.5. "Ta svině neočkovaná, nejen nechcípla, ale ani není nemocná". Možná si něco takového říká zklamaný očkovaný, který leží doma v posteli s nějakou virózou, zatímco jeho známý zdravý (neočkovaný) se sluní u vody.

11.5. Byly by války, kdyby nám vládly ženy-matky? Nevím. Jen si myslím, že by významně poklesla ochota posílat syny do války. 

6.5. Radost z jara. Z květů, zelenajících se stromů, z ptáků a mláďat. Z jarní obnovy Života a probuzení přírody. To potěší, dodá energii a léčí ze smutku do sebe zahleděné lidské společnosti, která většinově ještě spí a je přešlá mrazem. Chtělo by se napsat mrazem z Kremlu, ale je to hlavně mráz z uzamčených srdcí. 

29.4. Digitalizace a byrokracie odlidšťuje

22.4. Petr Fiala není tím, kým byl před volbami a nástupem do funkce. Přijde mi, jako by nám ho vyměnili. Drží ho někde ve sklepě a nám sem vrátili jakéhosi klona - biorobota. Jiný důvod mě nenapadá, protože nevěřím tomu, že by svou inteligenci vydržel desítky let dokonale předstírat.

22.4. Den Země. Tak Ti milá Zemi k Tvému svátku přeji, abys to řádění nás, nepoučitelných lidí, přežila.

13.4. Na co by se u nás tak měli nepřátelští agresoři zaměřit? Nuselský most? Řeporyje? Jaderné elektrárny? Ideální je zpacifikovat hlavní město, centrum moci. A to během několika minut. Na co armádu, tanky a bomby, stačí udělat díru do hráze Slapské přehrady.

6.4. Byrokratičtí roboti lidem život ztrpčují, nikomu a ničemu nepomáhají. Bohužel to není druh na vymření, ale naopak se velmi dobře množí.

29.3. Nohavica zpívá dál. Je svůj a opět vadí. Historie se opakuje. Kanárek v dole varoval před methanem. Jarek nás varuje před totalitou, kam jsme směrováni. Nebo je ta správná svoboda a demokracie to, když na otázky nikdo neodpovídá a když se dokonce zakazuje se ptát?

29.3. Obchod byl vždy pragmatický. To už neplatí. I sem vstoupila ideologie a zaslepenost. Ideologií se člověk nenasytí, nezatopí si s ní a ani z ní nic nepostaví. 

24.3. Je Poslanecká sněmovna prostředek hromadné dopravy nebo zdravotnické zařízení? Jak jinak si vysvětlit fotky poslanců v respirátorech v době, kdy už je nemusíme nosit? Jde o archivní fotografie či se ve Sněmovně respirátory stále nosí (třeba ze zvyku)? 

22.3. Že bych přestal sledovat média i na internetu? Ta alternativní mají na kahánku, neboť vláda jim brzy zakroutí krkem a "globalistická" média "korporátní" služby mne už dávno otrávila svým "kolovrátkem" doprovázeným jednostranným pohledem

21.3. Tak už tu máme jaro a jarní rovnodennost. Fantastické období rozpuku. Za chvíli se nám to zazelená a rozkvete. 

17.3. Režim reálného covidismu už má svou Chartu. Tentokrát Chartu 22.

12.3. Je smutné, když se překročí míra. Někdy je to i nebezpečné. U alkoholu jednou za čas se z toho dá vyspat a prožít si kocovinu a jede se dál. Ovšem chronická závislost na alkoholu už je průšvih, protože to překročení míry už je trvalý stav. Ten lze ovšem změnit. Ale málokdo to dokáže.

8.3. Dnes je MDŽ, květinářství mají plno, sněženky, krokusy a kočičky již kvetou. Jaro přichází a s ním i ženy rozkvétají. Tak jim popřejme k svátku a dejme jim kytičku.

28.2. Jak se máme naučit mistrovství milovat svého nepřítele, když nemáme šanci dozvědět se, co si myslí? Jen se dozvídáme to, co si o tom myslí, že si on myslí, jeho nepřátelé.

26.2. Jediné pozitivum ruské invaze je, že z médií vyhnala covidisty.

17.2. Nedůvěra ve stát, instituce a obecně systém se zvyšuje. Ale zdá se, že Pětikoalice to vůbec nechápe a prosazuje pandemický zákon dále na sílu. Nebo to pochopila, jen věci nenazývá pravými jmény. Ani tak nepotřebuje zákon pandemický, jako pendrekový, ale pro jistotu ho schová (jako přílepek) do zákona pandemického. Ale to zas prokoukli lidé, kteří se staví na odpor.

14.2. Není konvoj jako konvoj. Např. ČT vítá konvoj směřující ke Kyjevu, já vítám konvoje do Ottavy, Paříže, Bruselu. Jo, a taky preferuji MDŽ před Sv. Valentýnem a manželka tak ví, kdy očekávat květinu.

13.2. Domov není adresa a zápis v občance. Domov je místo ve svém srdci, kam se rád vracím a kde mi je dobře. V té pravé podstatě je mým domovem tělo. Ale člověk jako tvůrce si i domov vytváří.

7.2. Evoluce: od lovců mamutů, přes lovce žen k lovcům dotací.

4.2. Panda je hezké zvířátko, přestože žije v Číně. Panda-zákon vytvořený vládní Pětkou je Hnus Fialovej, pardon Fialův.

3.2. Babišova drahota je vyřešena! Jak? Ještě větší Fialovou drahotou.

1.2. Prima Koronašou: covid realisté vs. covid zaslepenci: 4 : 0. Pořadí: 1. Hnízdil, 2. Šinkora, 3. Hostomský, 4. Pollert.

30.1. Tak jsme se rozdělili i ve vnímání odkazu Václava Havla. Jedni preferují ten odkaz disidentský: moc bezmocných, charta, několik vět. Druzí ten odkaz prezidentský: od naše země nevzkvétá, přes rozdělení Československa po humanitární bombardování.

29.1. Tak nejdřív by nás po vzoru Rakouska zavírali a povinně očkovali, nyní budou podle téhož vzoru rozvolňovat. To nevymyslíš! Vidí si soudruzi covidisté do huby?

27.1. Covid zdá se skončí, ale covidismus trvá.

26.1. Buď pozitivní! To se lehce řekne, ale někdy to nejde. Např. když mě někdo nasere. Nasraný nemohu být pozitivní. Leda, když ho hned pošlu do prdele, tak si ulevím a jsem zase pozitivní.

23.1. Radost ze zrušené vakcinační povinnosti byla asi předčasná. Hrnou na nás "pandemický zákon" a další chuťovky. Tou nejlepší je současný ministr vnitra.

15.1. Vyměňte předložku a změníte význam věty, takovou kouzelnou moc má čeština.  Dvě stálá slova jsou peníze a život. A teď o těch předložkách: peníze nebo život, peníze na život, peníze za život, peníze pro život.

13.1. Lživá konstrukce poskytuje díry, kudy může vejít pravda. Ona ta pravda v té lživé konstrukci už je obsažena a spolu s ní tvoří polopravdu. Bývá to těžké odlišit, zvláště, když člověk má nějaké přesvědčení. Čestné je říct to nevím, nebo tomuhle věřím, říkat pravdu, nezamotávat se do lží a pravda se jednou zjeví. Pak si to člověk nebude myslet, či tomu věřit, ale bude to vědět.

10.1. V EU přitvrzují režim reálného covidismu. U nás je to trochu chaotičtější a mírnější (spíš opožděné), takový covidismus s lidskou tváří. Ale v respirátoru!

7.1. Pochopit očkování je u odmítačů nad jejich mentální úroveň, prohlásil prezident ČLK. Jsem tedy mentálně retardovaný a tudíž nezpůsobilý k některým úkonům. To mě těší.

5.1. Hlupáci jsou nejchytřejší? Proč? Umí zacházet s chytrým mobilem. 

1.1. Nový rok tentokrát jinak: ponořit se na několik vteřin do rybníčku po krk, když předtím je třeba několik minut sekat led, aby tam byla aspoň malá škvíra, kudy do té studené vody vstoupit. Jsem moc rád, že jsem se rozhodl tam vlézt a vyzkoušel si to. 

Glosy roku 2021

22.12. Spokojenost více souvisí se smyslem života než s majetkem a penězi. Můžeme zažívat vnitřní bohatost navzdory vnější chudobě. Hojnost lásky žádné peníze nezařídí.

22.12. Potíže posilují, protože se s nimi musíme nějak vypořádat. Např. prodělání nemoci posílíme imunitu, zdražení jídla a energií nás povede k tomu méně jíst a víc se otužovat.

18.12. Vánoční dárek - Covid-19. Promořuji se a mám to potvrzené. Aniž bych o to usiloval, obdržel jsem Covid pass. Nebylo to zadarmo, ale když už se stalo, pak by byl hřích to nevyužít.

11.12. Na vojně jsme měli PŠM (Politické školení mužstva) a stranické normalizační kádry si ještě musely udělat VUML (večerní univerzitu marxismu-leninismu). Dnes nás školí prostřednictvím médií ve zprávách: jmenuje se to Večerní školení covidismu-vaxerismu.

6.12. Televize škodí zdraví. V době Covidové minimálně dvojnásobně.

3.12. Lékař, který prosazuje vakcinaci malých dětí experimentální vakcínou, je u mě nemorální prase.

2.12. V poslední linii (na JIPkách) jsou přetížení. A nemůže za to "péče" v první linii? Tedy u obvodních lékařů?  (Ne)léčit po telefonu a (ne)používat vyzkoušené léky, které prokazatelně pomohly?

27.11. Totální nasazení respirátoru by mě zabilo. Že to lidé, kteří ho mají nasazený v práci, doma, v autě a dokonce venku, dokážou přežít? Snad si ho sundají aspoň, když jdou spát. Já přežiju tak 15 minut v kuse nejvíc, s rouškou déle, proto si ji tam, kde to nejde jinak a musím tam, beru radši.

26.11. Je ruská ruleta covid nebo vakcína? Zatím vyhrává covid. Minimálně je za vítěze prohlašován. Tak nám Miloš Zeman (snad třikrát očkovaný) onemocněl covidem. Není ta vakcína nějak podezřelá? A proč lidé z chudých zemí, kde covid neřádí, utíkají přes Bělorusko do nejzamořenějších států Evropy? V Bělorusku jim covid nehrozí. Ale asi je tam tamní diktátor nechce a vyhazuje je. 

25.11. Řešení covidu: vypněte televizi a internet! Tím se ale nic nezmění. S řáděním viru se opravdu nic nezmění, co se změní je vaše pozornost, čím méně budete vědět, co se kolem viru děje, tím virus oslabí ve vaši hlavě. Kdyby televizi a internet vypli úplně na několik dní, čímž by jaksi mediálně vyvanulo strašení, byl by to asi největší přínos médií k řešení epidemie.

22.11. Podíval jsem se dnes na internetu na fotku prezidenta. Přes ústa a nos respirátor, v očích únava, nervozita nebo dokonce strach? Nepíšu o Miloši Zemanovi, ale o prezidentu lékařské komory Milanu Kubkovi. Covid-19 to je opravdu řehole. 

16.11. Náročný den za mnou, schůzka se zástupci domů o nutném zvýšení záloh na teplo,  lidské jednání a pochopení. 

14.11. Podle sebe soudím tebe. To je zvyk. Pravda je, že soudím sám sebe: svými myšlenkami, slovy a skutky. Čistému vše čisté (o dezinfekci to není)

12.11. Je lepší tady a na blogu hrách na stěnu házet, než házet perly sviním na facebooku. Proč? Některý ten hrášek může vzklíčit a růst, perly svině zasviní. Lepší inspirovat jednoho, než si přitáhnout fb kontrolory jediné pravdy.

6.11. Tečka se mění v otazník. Odpovědí je ale jen vykřičník!

3.11. Žiju ve dvou světech, ten, v němž vládne můj život je radostný, daří se mi v něm, setkávám se v něm s lidskostí. Toho druhého si užívám v zaměstnání a nestačím se divit, jak se z institucí vytrácí lidskost.

30.10. Tak budeme mít (asi) ministra zdravotnictví Válka. Příznačné jméno (v 2. pádu) pro boj s neviditelným nepřítelem. Jako jeho předchůdci propaguje stejnou zbraň - vakcínu. Pokoj a mír všem lidem. Vzpomínám na Lennona "Lásku, ne válku".

26.10. "Už seš očkovaná?", zeptal se můj tchán své dcery. Ta se usmála a řekla "ne". A tím to skončilo. Otázka, odpověď. Žádná diskuse, přesvědčování, vysvětlování. Tím konstatováno: máme každý jiný názor a nemá smysl se kvůli tomu hádat.

23.10. Naše země se opět stává temným Půlnočním královstvím. Nejvíce je to vidět v pražském podzemí, tam cestují samí "mimozemšťané" s maskami přes tváře, smutní a apatičtí, protože se nemohou smát. Vládnou nám proradní rádci a vládu nad Parlamentem přebírá pyšná princezna alias ledová královna. Jsou místa, kde se lidé nebojí a vypadá to u nich jako ve svobodné zemi krále Miroslava. Je jen na nás, v které zemi chceme žít.

20.10. Co je to ta liberální demokracie? Není to náhodou ta Krylova demokratúra? Říkám si, co by tak dneska zpíval a jak by se díval na byrokratický aktivismus, korporátní globalismus a reálný covidismus? 

18.10. Jak se vyhnout frontě? Objednat se přes internet. A když jste tam asi o půl hodiny dřív a vidíte tu frontu, zajdete za roh, pozdravíte vrátného a svěříte mu svůj problém. A hle on Vám poradí, zavolá paní, předá Vám telefon a ta Vás pozve nahoru, abyste to projednal. A ještě Vám řekne, že by Vás ze zákaznického centra poslali stejně k ní, protože máte kotelnu s tím středním odběrem. Skvělé, příjemné jednání a hlavně už nejste "zloděj", plyn Vám neodstřihnou, Vy i sousedé budete v pohodě topit.

18.10. Jak se stát zlodějem plynu? Jednoduše. Stačí mít jako statutární zástupce právnické osoby kotelnu středního odběru a uzavřenou smlouvu s X-Energií, kterou před pár lety koupila Bohemia Energy. Tak snad to dnes odpoledne vyřešíme.

14.10. Jak přežijeme zimu? Co udělá příroda a co si natropíme my jako lidi svou hloupostí, hamižností a sobectvím? Ještěže se otužuju a dýchám podle Wima Hofa. Chcete-li být odolní vůči chladu, musíte se s ním přátelit. Platí to i opačně o letním slunci.

11.10. Naše realita: po volbách a bez psa. U psa to byla otázka kdy a došlo k tomu v druhý den voleb. U voleb byla hlavní otázka "jak" dopadnou? Karty byly rozdány a výsledek přinesl mnohá překvapení. Premiérem nejspíš bude uhlazený kliďas, takže ve formě to bude rozdíl proti neurotickému chaotikovi. Jak to ale bude v obsahu?                    V rozbouřených vodách je klid u kapitána výhodou, nicméně důležitá je také rozhodnost a případná změna kurzu, když si to vyžádá situace. Tak hodně štěstí na kapitánském můstku pane Fialo.

7.10. Ponoření se do chladivé Jizery může někdo považovat za masochismus, tedy dobrovolné týrání sebe sama. Toto považuji za prospěšné, hlavně zdraví a imunitě. Osobně za největší masochismus považuji sledování předvolebních debat na ČT. Stačilo mi si o tom zpětně přečíst. Naštěstí už mne tyhle choutky dávno přešly. 

6.10. Co se stane den poté? Tedy po vyhlášení výsledků voleb. Utuží se režim "reálného covidismu" nebo začne ztrácet na síle? 

5.10. Otázka těchto voleb: zůstanou všichni trpaslíci pod laťkou? Aneb kdo přeleze, vyhraje. Uvidíme 9.10. večer.

4.10.  Nevím, zda to nebyl nějaký oblíbený hoax, ale zahlédl jsem něco ve smyslu: "pokud si zvolíte špatně, přijdete o Václava Moravce". Autorem výroku je údajně Vít Rakušan. Přiznám se, že tohle mě před volbami rozesmálo nejvíc. Představou kolika lidem by se zhroutil svět, kdyby si k nedělnímu obědu nemohli pustit Otázky Václava Moravce, jsem se opravdu bavil. 

25.9. Báseň:

Flégr a Hořejší, strašáci nejlepší,

co z Covid-vizí nikdy nezmizí.

S Fajzrem v těle a koronou na mozku

kráčí v čele armády bezmozků.

Jak se vyhnout depce? Jde to kupodivu lehce,

stačí přijmout vizi: vypni televizi!

23.9. Žijeme v hypnóze? Pak stačí se umět odhypnotizovat. Vystoupit z hypnózy. Ale komu se to povede?

23.9. Česká televize je nejlepší korona-vizí ze všech. To by si rozhodně zasloužilo nějakou cenu. Např. Zlatou medaili Romana Prymuly nebo Řád kocoura Micíka Jaroslava Flégra. 

22.9. Virus si dělá co chce. Lidé si také mohli před lety dělat, co chtěli. Neměli bychom se k tomu vrátit?

21.9. Nošení roušky pod nosem je praktické (umožňuje dýchání), ale i vyhovující, pokud mám zakrytá ústa. Protože kýchám, prskám a kapénky rozšiřuji ústy. Nevím, jak kdo, ale já tohle neumím dělat nosem. Pak nechápu, proč má být nos zakrytý.

17.9. Tak v některých regionech v Německu do lékařských ordinací nebudou smět neočkovaní. Třeba se tím některým z nich zvýší šance na uzdravení. 

12.9. Nejlepší vyzváněcí tón na mobilu? Žádný! Mám rád, když mobil nezvoní ani nepípá.

10.9. Je dealerem Pfizeru MeSes, Ministertstvo zdravotnictví nebo celá vláda?

7.9. Tak prý v Izraeli jsou ohroženi covidem nejvíc ti starší, kteří jsou očkovaní jen 2x. Tak premiant v očkování prý začíná už 4. dávku. Všiml jsem si na internetu. Není to fake news?

5.9. Potkali jsme o víkendu kamarády (plánovaná návštěva), pak se nám zjevil ledňáček, malý netopýr a ježek (dojídal po psovi). Krásný víkend babího léta.

1.9. Bude letos "babí léto"? Doufám, že ano, ještě potřebujeme dosklidit a něco by ještě mohlo dozrát. A kromě toho, když je venku hezky, je člověku taky hezky.

30.8. Brzy začne škola. Nemám děti školou povinné, přesto podporuji rodiče, kteří se brání nesmyslným protiepidemickým opatřením ve školách. Copak úředníci MŠMT a Min. zdravotnictví, kteří o opatřeních rozhodli, nemají děti? Nebo jsou tak vystrašení? Hloupí nebo navedení? Co ředitelé škol, učitelé? Jistě, kdo prokáže odvahu postavit se proti, je odvolán, vyhozen. Být v této funkci, tak by mne hryzalo svědomí, kdybych se dětí nezastal, kdybych zůstal zbabělý. 

25.8. Na MFF ve Varech jsou lidé označeni černou a bílou páskou. Černí jsou ti očkovaní, bílí neočkovaní, co musí na test. Jak symbolické. Neočkovaný člověk je takovou bílou vránou.

18.8. Covidovou totalitou k osvobození? Zní to paradoxně, ale něco na tom bude. Já se např. osvobodil od televizních zpráv, tím jsem získal víc času pro sebe, více se zdržuji v přírodě. Také jsem se osvobodil od některých lidí, akcí a zvyků, dále od několika kilogramů, od strachu a kontroly a naopak získal více odvahy a víc si dovoluju (viz tyto glosy a blog) a více si té svobody vážím a nenechám si ji vzít.

17.8. Nenastal čas už odhodit masky? Nejen ta nevzhledná "dusítka" na obličejích, ale i tu přetvářku? Je docela úsměvné sledovat tu křečovitou kampaň Pirátů, už to není tak jednoduché jako minule "pusťte nás na ně". Už se ukázali a udržet iluze (s přetvářkou i bez) je zkrátka těžké.

3.8. Oddělili jsme se od přírody (většina), jsme většinově alergičtí na přírodniny. Jsme většinově ne-mocní. To, že můžeme být mocní, tj. zdraví, silní a odolní si většinově nepřipouštíme. Nicméně ta menšina, která si to uvědomuje, nenápadně roste. Kdy bude velká natolik, že změní kolektivní vědomí?

31.7. Příští vlnu korony roznese Česká pošta. Manažeři a loajální zaměstnanci musí povinně do veselého pražského lampionového globálně otepleného průvodu. A to by bylo, aby se nenakazili.

29.7. Pandepiáda (pandemická olympiáda) mě vůbec nepřitahuje. Je to samozřejmě dáno časovým pásmem vzdáleného Japonska a tím i vysílacím časem v televizi, ale hlavně mě úplně odpuzuje sledovat sportovce v náhubcích, které nemusí mít pouze při vlastním sportovním výkonu. 

24.7. Netvrdím, že Covid neexistuje, ale tvrdím, že jsou i jiné nemoci. Netvrdím, že očkování nepomáhá a není třeba. Je dobře, že je starší generace proočkovaná, ale nevidím přínos a vhodnost pro všechny. Systém totiž popírá existenci zdravých lidí. Proč se s nimi nepočítá? Buď očkovaní, nebo ti, co Covid prodělali. Kam se poděli zdraví, nebo ti, kteří mají protilátky?

16.7. Co je lepší? Být vědomý nebo uvědomělý? Sebe-láska nebo sebe-střednost? Být upřímný nebo neupřímný? Přiznat nebo nepřiznat chybu? Zamyslet se nad sebou nebo za své těžkosti obvinit druhého? K té první ze dvou možností je třeba nalézt odvahu, ta druhá je komfortnější.  

15.7. Neshání nějaká výzkumná instituce neočkovaného dobrovolníka do klinické studie? Že bych se přihlásil, tedy pokud mi na to dáte potvrzení, které bude na úrovni "covid-pasu".

11.7. Na pitevně: "mám tam napsat Covid?" "Radši jo, ale pravou příčinou je udušení respirátorem"

9.7. Týden bez internetu, televize ... a Covid zmizel. Připomínali ho pouze roušky v krámě a na úřadě. Ale tam to byl jen okamžik, a možná, že už by se to i tam obešlo bez roušky, ale ta setrvačnost a opatrnost, možná i předposranost zkrátka dělá své. Realitu "bez Covidu" jsem si opravdu užil.

2.7. Zemřít neočkovaný se asi stane výsadou. Uvažuji, že si to dám vytesat do náhrobního kamene :)

2.7. Čestné prohlášení: cítím se zdráv, nejsem očkovaný a Covid jsem pravděpodobně ani neprodělal, pokud ano, tak naprosto bezpříznakově. Snažím se chovat ohleduplně a nikoho neohrožovat, nejsem si vědom, že bych někoho ve svém okolí po celou dobu trvání epidemie nakazil (to by se muselo projevit). Respirátor nenosím vůbec, v nutných případech většinou ve vnitřních prostorách obchodů a ve veřejné hromadné dopravě používám roušku. Jednak je to povinné (byť nevím, zda to ještě právně platí), jednak jedině tady mi to nošení dává jakž takž smysl. 

1.7. Pravý vědec zkoumá a srovnává. Pokud jsme u očkování proti covidu, měl by takový vědec požadovat, aby tu byli i neočkování, aby měl vůbec možnost porovnávat a zkoumat dvě skupiny. Pak nechápu, proč prof. Flégr požaduje očkování povinné? Co se asi vyzkoumá na 100% očkované populaci? Těch 100 % je nedosažitelných, jen těch zbylých neočkovaných bude pro solidní výzkum asi málo.  

29.6. Nejlepší umístění fotopasti se podařilo napoprvé, bylo tam pár skvělých záběrů (hlavně ptáků), podruhé to bylo horší a potřetí nejhorší. To byla přemístěna na úplně jiné místo a díky větru a pohybu větví a vysokých trav vyfotila neskutečné množství obrázků, ale zachycených zvířat málo, zejména co do druhů (hlavně srnky). Takže zkusíme zas něco jiného a nasměrovat to na větve. A pak tomu třeba dáme samostatný internetový prostor.

18.6. Facebook mi nechutná, a když mi něco nechutná, tak to nekonzumuju. Je to jako s jídlem, které mi nechutná, hrozí totiž, že by se mi zvedl kufr, kdybych ho snědl. Ne že bych z facebooku přímo zvracel, ale občas se dostaví ten pocit. 

16.6. Jak skončí doba Covidova? Buď blamáží, tj. ukáže se, že striktní opatření byla zbytečná a ve skutečnosti kontraproduktivní, pak bychom se mohli dočkat i zatýkání nejvyšších představitelů kovidismu v přímých přenosech (ostatně Roberta Šlachta s tím má zkušenosti), nebo se virus opravdu nakrkne a splní apokalyptické prognózy pánů Hořejšího, Kubka, Flégra, Hamáčka, aj. a pošle u nás pár milionů (v celém světě pár miliard) "do pryč". Nastane tak Darwinův přirozený výběr, přežijí ti nejsilnější, nejodolnější. Optimisticky a s největší humánností doufám v první možnost.

14.6. Samozřejmost jako cesta ke sněhovým vločkám? Některým mladým lidem se říká "sněhové vločky", nikdy nemuseli zdolávat žádné překážky, na vše mají nárok a vše v životě považují za samozřejmost. Jenže za tou samozřejmostí obvykle stojí práce a nápady někoho jiného. Je samozřejmé, že z kohoutku teče voda, že si rozsvítím, dobiju mobil, spustím internet, koupím si co chci (i jen kliknutím na mobilu), dozvím se vše (i bez úsilí).       A pak najednou vypnou proud, praskne potrubí, ..... samozřejmost končí a "sněhová vločka" se z té situace hroutí. 

10.6. Mám problém doběhnout do cílové rovinky, tedy něco úplně dokončit. Když už se rozběhnu, tj. rozhodnu něco změnit, tak celkem držím tempo, abych pár metrů před cílem to v podstatě zapíchl. Tak jsem si pořídil duální telefon na dvě simky (služební a privátní), udělal pořádek v tarifech a konečně se rozloučil s Nokií z roku 2008. Musel jsem kvůli tomu do prodejny na Černý Most a vše šlo hladce. Jen ten duální telefon mám už několik měsíců. Tak konečně jsem doběhl.

7.6. Právníci to nemají jednoduché. Ale bez složitého systému by nemuseli vůbec přežít. Je jich moc a jsou zvyklí na moc peněz. Možná proto Právnická fakulta skrytě na seznamovacích kursech provádí nenásilné přeškolování budoucích právniček na společnice a striptérky.

1.6. Dlouhá pracovní povinnost, přitom chuť jít ven je silná, zvláště když je tam tak hezky. A tak stoupá nechuť být zavřený v kanclu a řešit něco na počítači. A to ještě odpoledne začne v telce hokej.

26.5. Dva ex-prezidenti ČR. Dva Václavové, každý úplně jiný, jeden romantický snílek (Havel), druhý pragmatický technokrat (Klaus). Mají něco společného? Kupodivu mají: VH byl disident komunismu, VK se stává disidentem kovidismu.

25.5. Jak známo s facebookem (česky fejsbukem) nejsem kamarád, ale možná se skamarádíme, protože mu začínám říkat fakebook (česky fejkbuk). Stačí vyměnit jedno písmenko a hned je to jinak. S tím "k" místo "c" se mi to zdá takový víc přiléhavější a dokonce korektnější.

24.5. S chytrým telefonem zacházím jako dement, tj. využívám ho stejně (málo) jako ten hloupý. Dementně se chovám i k facebooku, kde trávím několik minut ročně. Paradoxně se tím vyhýbám digitální demenci.

21.5. Už mne to štve, že bych na dveře své kanceláře vylepil cedulku: "Zákaz vstupu s respirátorem"? Stejně už dávno patřím mezi tzv. "Covid-disidenty" a tvořím si ostrůvek "osobní svobody" v "moři nesvobody".

17.5. Sokol v době pandemie působí, jakoby se vzdal svého hlavního hesla: "ve zdravém těle zdravý duch" a namísto propagátora posilování imunity pohybem a psychickou odolností, se stává propagátorem strachu z nemoci. Své aktivity přesouvá do virtuálního světa a posiluje virtuální demenci.

11.5. Konečně hezky a teplo. Covid pomalu mizí, i ty respirátory téměř zmizely z ulic. Ale bacha na tu indickou vlnu. Dosáhne i k nám? A kdy? Ještě v létě, nebo až po volbách, nebo vůbec ne?

4.5. Zarouškováním, proočkováním a utestováním se ubráníme Covidu. Co když se nám Covid vysměje? Co když je cesta ven úplně jinde? Vynálezy, které posunuly lidstvo, měli obvykle na svědomí lidé, kteří šli nějakou vlastní neprobádanou cestou. Byli divní a vysmívaní. Čekal bych tedy jiné řešení, jiný přístup, který by mohl pomoci. Kdy se objeví? 

29.4. Covid pas: vstupenka do (po)slušné společnosti. Ochrana před hrobem? Nebo do hrobu stejně (dříve či později), ale s pocitem bezpečí? Nezapomeňme, že vstupenku do hrobu s sebou nosíme už od narození. Jen ji každý použijeme jindy.

28.4. Rozdělení občanů na základě kovidismu:

občan 1. kategorie: očkovaný, bude vpuštěn všude, odměna za poslušnost

občan 2. kategorie: promořený, prošel nemocí a uzdravil se. Na tomto základě bude tolerován po určitou dobu a pouštěn také všude. Poté má na výběr: stát se občanem 1. nebo 3. kategorie

občan 3. kategorie: zdravý, nemocí neprošel a není očkován. Nebude vpuštěn nikam, pokud odmítne test. Má na výběr: buď se utestovat a vstupovat do míst určených pro občany 1. a 2. kategorie, nebo nikam nechodit.

26.4. Laboratorní myši se radují. To je poprvé v dějinách, kdy je nová vakcína zkoušena rovnou na lidech. 

23.4. Není Koudelka jako Koudelka. Ten tajný, co honí ruské špiony, mě moc nezajímá. Hrátky tajných služeb jsou prostě hrátky tajných služeb, sledují své tajné cíle a vypouštějí informace. Zajímavější jsou reakce. Ale ten druhý Koudelka, to je štramák. Žaloval u soudu a uspěl. Dokonce víc, než čekal.

22.4. Jak udělat z původně zdravého člověka nemocného? Sledujete v přímém přenosu. Pokud to opravdu sledujete, jste za prvé masochista a za druhé s největší pravděpodobností onemocníte. Nejlepší cesta k uzdravení? Vypnout a nesledovat média. 

21.4. Dnes krásný slunečný den. Užijme si ho. Už nás zase strašej, že se vrátí zima, mráz a sníh. To už zase poroučí větru, dešti? přeji si, aby bylo hezky na víkend a i na dále a zima už odešla. Splní se mi toto přání?

20.4. Vrtěti psem (odlákat pozornost) a mít jasno, nejlépe demonstrovat svůj souhlasný správný názor okamžitě. Jediné, co jsem si odnesl z aféry ruských špionů z Vrbětic je pachuť. Navíc nechuť jít k volbám. Proč až nyní? Po sedmi letech? A jaké figurky (covidem zapomenutí) zase vylézají z děr. 

17.4. Duben, ještě tam budem (za kamny). Jak dlouho ještě? Ne, nejsem zalezlý, chodím ven, čas teplejší a slunečný jsem využil na kole, na zahradě, chatě. Pěšky chodím i v zimě. Vzpomínám na vedra, kdy jsem se v dubnu již koupal v přírodních vodách.

13.4. Vláda Svědků Covidových se řídí programem Covid-terorismu. Zvolíme si vládu Covid-disidentů? To asi nehrozí, ale s nově zvolenou vládou  by se to mohlo posunout aspoň ke Covid-realismu.

12.4. Kdo se nejvíc bojí Covidu, ten spolehlivě až nadstandardně plní všechna opatření, často upozorňuje na ty, kteří je nedodržují. Bohužel vyděšení strachy si neuvědomují, že jsou nejvíce ohroženi těžkým průběhem až úmrtím.

8.4. Mírné rozvolnění připomíná povolení jednoho uzlu na svěrací kazajce.

7.4. Mám podezření, že plukovník Prymula není člověk, ale nezničitelný robot. Normální člověk by tohle nepřežil. Co chvíli je ponořen, aby se opět někde vynořil. Nebo je to pohádková bytost - dobře maskovaný Kostěj Nesmrtelný.

6.4. Užijeme si Velikonoce příští rok? To na rozdíl od smrti jisté není. Téměř je jisté, že už to nebude pan Hamáček, který nás při asi 58. lockdownu bude nabádat, abychom to ještě pár dní vydrželi a že za rok si to už určitě užijeme. 

28.3. Za mediální vlády princezny Gréty se řešil problém s plastovým brčky. To za pozdější  současné mediální vlády krále Koronaviru se nebezpečný odpad (roušky, respirátory, zbytky po testování, ampulky po očkování a další covidový odpad), kterého je mnohonásobně více, neřeší. Nebo se o tom ani nemluví. Kde jsou Greenpeace, Děti Země či Hnutí Duha?

26.3. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Vláda volá "lockdown, lockdown", z lesa se ozývá: "táhněte do háje a všichni pryč!"

24.3. Roušku snesu, respirátor moc ne a nechci ani jedno nosit venku, nejen v přírodě, ale i na liduprázdné ulici. Očkovat se nenechám. Zdravý a odolný člověk podle mého očkování nepotřebuje a může to být pro něj nebezpečné. Nemusí být všichni očkovaní, měl by být do budoucna i vzorek těch neočkovaných, abychom měli srovnání třeba za pět let. Jsem černá ovce rodiny? Tak ať. To riziko a zodpovědnost za své rozhodnutí si nesu já sám.

23.3. Výmysly pražských úředníků, právníků a politiků škodí zemi. Existuje nějaký prostředek na tyto přemnožené škůdce?

21.3. Kolik zákonů by nám zbylo, kdyby se přijal princip, že každý zákon, který bude odporovat přírodním zákonům, se zruší?

17.3. Pandemii Covidu předcházela pandemie civilizačních chorob z nadbytku, z lenosti, chamtivosti a pýchy, jenže té jsme si jaksi nevšimli. Za to Covidu si nejde nevšimnout.

13.3. Žiju ve městě, kde není Městská policie. V této covidové době se na ulici cítím poněkud bezpečněji.

9.3. Covid zastínil rakovinu. Až mne z toho napadl smutný, hloupý a černý vtip: "Našli mi rakovinu, ale hlavně, že nemám Covid"

8.3. Rouška: loni symbol sounáležitosti, solidarity, vlastenectví, letos spíše symbol nesvobody a útlaku. Zajímavá proměna, přitom loni téměř žádní zemřelí, letos už ve stovkách denně. Kde se stala chyba?

2.3. Svědci Covidovi nám vládnou téměř totalitně, proto fandím Covid-disidentům.

2.3. Zajati na katastru obce a maximálně okresu. Prý na tři týdny, cha cha. K tomu povinné "dušení" v "zobanech". Policejní hlídky na každé okresce. Kde to jsme? Že by už v té řiti? Pokud tam ještě nejsme, tak se už blížíme. Ale i z té temné řiti se dá vrátit na světlo. Někteří tam ani nedojdou a jiní se jí vyhnou. 

27.2. Chránit životy je ušlechtilé. Jenže chránit životy za každou cenu na úkor druhých životů a v některých případech dokonce za cenu smrti (sebevraždy, nezachráněné infarkty, neléčené nemoci, neproběhlé operace,aj.) už tak ušlechtilé není.

25.2. Proč nejspíš nepůjdu volit? Najde se snad někdo, kdo se zaváže ke zrušení aspoň třetiny (lépe poloviny) předpisů a na ně navázaných institucí a úředníků? Někdo, kdo řekne: postaráme se jen o ty nejohroženější a nejpotřebnější, ostatní necháme žít a dovolíme jim postarat se sami o sebe, tj. přijmout za svůj život zodpovědnost. To, že by něco takového slíbila nějaká stávající významná politická strana nejspíš nehrozí a zůstává v oblasti sci-fi. Ovšem v současné turbulentní době korona-chaosu je možné všechno.

20.2. Nechápu proč běží reklamy na posílení imunity a vždy se tam propaguje nějaká pilule místo výzvy k pohybu a pobytu v přírodě. Ale vlastně chápu, samozřejmě jde o prachy. Hýbat se sám od sebe a procházet se v přírodě je zdarma. Ale hodně lidí na to už přišlo.

15.2. Pokud si myslím, že jsem nejchytřejší a všichni ostatní jsou pitomci, pak ten největší pitomec se na mě dívá, podívám-li se do zrcadla.

12.2. Lidskost je s byrokracií neslučitelná. Potkat na úřadě člověka (a ne robota) je čím dál vzácnější. Ve větších administrativních centrech anonymních velkoměst jde doslova o zázrak. V malých obcích je to naštěstí ještě o lidskosti, vždyť se tam potkávají sousedé.

12.2. Tak jsem se mýlil: nouzový stav končí, komunisté tentokrát necouvli a s opozicí Babiš nic nevyjednal. Teď se ukáže, jestli to strašení bylo oprávněné nebo ne. Moc bych si nevyskakoval, protože nějaké pravomoci úřady mají i bez nouzového stavu a určitě je využijí.

6.2. Pokud se na truchlohru (nejen) české vlády dokážete dívat jako na božskou komedii je vám dobře.

3.2. Tak je o jarních prázdninách konečně hodně sněhu a my si ho nesmíme užít, tedy můžeme, ale tak nějak postaru, bez lanovky, bez otevřeného lyžařského areálu. Uvolnění v nedohlednu, nejdřív až sleze sníh. Že by do toho komunisti hodili vládě vidle a nepodpořili prodloužení nouzového stavu? Asi by to bylo prd platný, myslím si, že opozice by prodloužení nouzového stavu zachránila.

29.1. Mám raději řád a jednoduchá pravidla, nemám moc rád chaos. Ale protože pravidla jsou příliš složitá, řád je spíše neřádem či zlořádem, tak mi ten chaos ani nevadí. Naopak, chápu ho jako nutnou podmínku k proměně zlořádu zase v řád a zjednodušení pravidel.

26.1. Na jedné straně zoufalá kadeřnice, na druhé sedřená zdravotní sestra, a na třetí vysmátý úředník na home office. To nám přinesly opatření proti covidu-19: zoufalství, přepracování, frustraci, strach, vztek, chaos. To je "hezké" nadělení. Na druhé straně nedůvěru v systém (režim) a posílení důvěry v sebe a třeba zodpovědnosti za své zdraví (otužování, cvičení, zdravý životní styl), posilování psychické odolnosti, soudržnosti v rodinách, hledání cest k větší soběstačnosti a nezávislosti, odvahu k obraně svobody slova. A v tom je ta naděje.

24.1. Je třeba se vrátit k pacientům, neboť hrozí, že by se po dobu mé nepřítomnosti mohli uzdravit. Tato slova vložil autor pokračování Jirotkova Saturnina M. Macek do úst doktora Vlacha. A ještě tam uvádí, že lékařská ordinace je jediné místo, kde může lékař požádat ženu, aby se svlékla a ještě dostane zaplaceno. (citováno téměř přesně, ale z důvodu místa trochu volněji, než je v textu knihy)

21.1. S aktivisty souvisí i sponzorství MS v hokeji firmou Škoda Auto. Tak v Bělorusku MS nebude. Jaký tam má Škodovka objem prodeje? Možná malý a Lukašenkův případný bojkot ji nezasáhne. Ale pokud se přidá i Rusko, kdo Škodovku na ruském trhu nahradí? Že by VW?    

21.1. Otázka k volbám: je lepší protřelý lotr bez idejí, nebo ideologický aktivista s náruživostí svazáka?  Lotr sice krade, ale nejspíš vás nechá na pokoji. Aktivista možná nekrade, ale na pokoji vás nenechá. 

18.1. Zákon schválnosti: proč máme běžky v podhůří, když se na ně dá vyjet i v nížině.

13.1. Covid dělá paseku jak mezi "pražskými kavárníky", tak mezi "burany", tj. rozděluje a naopak spojuje lidi dříve nerozdělitelné anebo neslučitelné. Je to jen o tom, že na něčem se shodneme a na něčem jiném ne. A nemusíme kvůli tomu vést ideologické a přesvědčovací války.

7.1. Cituji z Petra Robejška o chytrých mobilech, s nimž někteří i spí: "považují ho za svého služebníka, rádce a intimního přítele a nechápou, že je to jejich dealer, fízl a pasák." Já jsem to pochopil ačkoliv, nebo naopak právě proto, že mám "blbej" mobil - bez apek, fejsu, netu, slouží mi k volání a SMS

5.1. Byrokracie dokáže zavést lecjaký nesmysl, ale už ho neumí zrušit.

Snad i ten nový rok bude inspirativní

Glosy roku 2020 (odshora nejnovější glosy)

29.12. Ideální by bylo naočkovat placebo (nějaký vitamín), vyloučily by se vedlejší účinky a víra v očkování by samo o sobě přinesla zázrak. Ovšem je to za 1) nevýdělečné, 2) by se to nejspíš provalilo a 3) nikoho z vedoucích představitelů to určitě nenapadne.

27.12. Tak máme po vánočních svátcích. Byly to (aspoň pro mne) letos zajímavé svátky, něco bylo tradiční, něco až tragikomické, něco poměrně nervní a napěťové, ale na druhou stranu i něco úžasného, třeba jsme měli matku z pečovateláku na pár svátečních dni v rodině (tedy u bráchy) a bylo to fajn, obzvlášť v době korony.

17.12. Život je plný překvapení. Člověk často překvapí sám sebe. Třeba jde z práce dřív, absolvuje test na covid, nemá nasazenu roušku, ale hned požadovaný respirátor, protože jde navštívit mámu do sociálního zařízení. A to se musel kvůli půlhodinové návštěvě ještě dopředu registrovat. Stálo to za to, protože to bylo po několika měsících.

9.12. Do hospody bez peněz nelez! To je staré moudro, nové heslo vychází z pandemické situace: do hospody nelez s mobilem, ať tě nevyčmuchá vládní PES.

4.12. Pozor na nabídku velkého dobra. To svého času nabízeli např. Hitler, Lenin, Stalin, Pol Pot, Mao. Spisovatel E.M. Remarque prohlásil: "Ti, kteří slibují ráj na zemi, vytvářejí peklo". Přesto je možné ráj na Zemi tvořit, ze srdce, laskavou tvorbou, pokorou, soucitem a žít vlastní realitu, která tomu odpovídá. Ale na tom nejprve musí zapracovat každý sám, ani ten největší šiřitel dobra to nezařídí, spíš naopak. A historie to potvrdila.

4.12. Trocha sněhu a hned je o čem mluvit. Rozběhne se lyžařská sezona? Jak dlouho budeme ještě hltat zprávy o covidu plnými doušky přes nepohodlné roušky? Já už je nehltám, jen po očku sleduju, místo zpráv jsem si našel čas pro sebe: cvičení, meditace - přes zimu, přes léto procházky, projížďky na kole, zkrátka být venku. A venku roušku ani náhodou. Přeplněné ulice tu nemáme a většinou se místům, kde ji musím mít vyhnu. A když není zbytí, tak ji vytáhnu.

2.12. Mám rád psi. Hlídací PES Ministerstva zdravotnictví mi k srdci nepřirostl. Je to jediný PES, o kterém si říkám "už aby chcípnul". Najde se odvážný veterinář, který mu dá injekci?

30.11. Život je jako houpačka, jednou seš dole, jednou nahoře. Když je někdo nahoře dlouho, bojí se, že se jednou ocitne dole, jednak se nahoru tlačí další, a jednak ti, kteří tu houpačku dole zatěžují, mohou odejít a také postupně odcházejí.

25.11. Očkování čip čip čip, nech se píchnout bude líp. Pokud by se k tomu dostal Mára Prchal, možná bych zbohatl.

24.11. Venku přituhuje. Pohodlné teplo domova je příjemné, přináší nám ten komfort, na který jsme zvyklí. Přesto je zdravé na čas z té komfortní zóny vystoupit a strávit nějaký čas venku. Ta zima posiluje imunitu, otužuje tělo a to se stává více odolným. Tak hurá do mrazu, aspoň na hodinu, dvě denně.

23.11. Jsem živel přírodní. Technologie - např. mobily mi nejdou. A je jedno, zda se jedná o mobil dotykový či tlačítkový, chytrý nebo hloupý. Zkrátka umím se toho nějak dotknout a ono to něco udělá, obvykle něco, co jsem nečekal. 

18.11. Mám škodolibou radost z postoje Čechů k vakcíně a opatřením. Očkování odmítá 64 %, proti omezení vycházení během dne je 60,5 % Čechů, 51,1 % Čechů nosí roušky jen tam, kde musí. Větší část lidí neposlouchá. Holt smějící se bestie a Švejkové. A já patřím mezi ně.

18.11. Tak na nás vláda vypustila psy. Stejně si myslím pane Blatný, že je to prd platný

10.11. Čím více prášků, menší imunita, čím méně pohybu, menší imunita, čím více jídla (a nezdravého), tím menší imunita, čím více strachu, tím menší imunita, čím méně smíchu, tím menší imunita. Platí nepřímá úměra, tzn., že imunitu naopak posílíme tím, že to budeme dělat přesně naopak.

9.11. Zázrak, volby v USA rozhodli ti, kteří k nim nepřišli. Stačilo zaslat korespondenční hlas a všechno je jinak. Jenže jsou tu přinejmenším pochybnosti a ještě do toho mohou zasáhnout právníci. V každém případě důvěra v systém je otřesena.

5.11. Bude Trump posledním prezidentem USA? Mohou se USA rozpadnout a některé státy vyhlásit nezávislost na federální vládě? To mě napadají kraviny, co? Když tu hysterii z obou stran člověk tak po očku sleduje, neví, co si o tom má myslet. Asi nejlepší je nic si nemyslet.

1.11. Za dva měsíce končí hodně zajímavý rok. Kolik ještě zbývá covidových měsíců? Dočkáme se rozuzlení? A také se blíží volební úterý v USA. Ve středu (asi) budeme vědět výsledek. 

27.10. Při boji s virem virus neporazíme, leda tak sami sebe. Nepotřebujeme opraváře starého systému, ale vizionáře nového systému. Ale kde ho hledat a najít? Sami v sobě. Nicméně vždy se někdo u nás našel, např. ve Stadicích Přemysl Oráč, v Poděbradech král Jiřík a v moravském ječmeni král Ječmínek.

26.10. Soucit není podpora sebelítosti. Pomoc je podepření, podání ruky, ale není to převzetí odpovědnosti.

23.10. Padají nejen sochy (hulvátství), ale i modly, třeba ekonomický růst. Modlou je i to, že vše vyřešíme starými osvědčenými postupy, zákazy, příkazy, strašením a manipulací. Chráníme život strachem ze smrti? Naopak, tím život zabíjíme.

21.10. Můj osobní lockdown: žádné zprávy!!! Proč? Protože jde o šíření pandemie strachu. Situace je jistě vážná, ale díky strachu stává se zoufalou. Protože zoufalci straší lidi, aby se sami zoufalci stali. Proto dejte lockdown zprávám.

16.10. Zkouška virem. Zdá se, že nás ten virus třídí na lidi: 

a) kteří se s ním nesetkají a u nichž nemá šanci

b) které jen tak lehce pošimrá a odejde

c) které sice citelně potrápí, ale pak se uzdraví

d) které těžce potrápí, ale oni to přežijí

e) které také těžce potrápí, ale oni podlehnou

Ti, které ten virus hodně potrápí, se pravděpodobně hodně změní. Přeskládají své priority, stanou se pokornějšími, skromnějšími, změní životní styl, více se budou věnovat spiritualitě. Aspoň někteří. A to je určitě dobrá zpráva.

13.10. Sychravo, deštivo, má i sněžit, a do toho virus, Prymula, Babiš, Zeman, atd. Jak z toho nemít depku? Je třeba být pozitivní. Zaplaťte si test a můžete se dočkat. Skvěle o tom zpívá Pokáč.

11.10. Na podzim dusna nebývají, ale společensky je celkově dusno. Díky drsným vládním opatřením se dusíme v rouškách, to by se dalo přežít celkem v pohodě (tedy jde jen o trochu nepohodlí), ale ta dusná atmosféra by se dala krájet. A to ještě nenastoupily dusivé podzimní a zimní inverze.

9.10. Co takhle šípkový čaj a další využití šípku. To by mohlo pomoci, určitě neuškodí. A vy v čele, co jen škodíte a ničemu nepomáháte, jděte k šípku!

5.10. Sociální sítě mají pro mne stejnou přitažlivost jako obchodní centra. Tj. žádnou!

4.10. Karanténě a koroně jsme se protentokrát vyhnuli. Ale tomu viru se vyhnout nedá jako v tom starém vtipu, otevřete televizi, je tam, otevřete rádio, zase je tam, otevřete internet, jakbysmet. Tak doufám, že nám nevlezl do ledničky.

2.10. Hrozí nám bezdotykový a sterilní svět. Jsem zvědav, jak to bude s dotykovými telefony? Až uvidím mladíka, jak se dotýká mobilu ve sterilních rukavicích, tomu se snad nebudu moct ani smát. 

2.10. Koronavirus dorazil i k nám. Už víme o konkrétních pozitivních lidech, žena musí na test a pak? Podle výsledku uvidíme. Hrozí karanténa. Vyhneme se jí, nebo si ji užijeme? Když nám zakázali zpívat, tak si v karanténě zazpíváme a také se zasmějeme, ono to v té roušce moc nejde. A prověření partneři jsme, už 30 let 

22.9. Tak už nám ten podzim přišel. Sklidíme to, co jsme dosud nesklidili, a pomalu začneme zazimovávat. 

19.9. Nový mladý člověk dokáže to, co my staří ne. Zemře hlady pod jabloní plnou jablek zahleděn do svého nejmodernějšího nejchytřejšího mobilu.

15.9. Kde je zjednodušení úředních záležitostí? Třeba se mluvilo o tom, když se někdo ve lhůtě nevyjádří, bude se to brát jako souhlas. Platí to? Nejspíš ne, je to stále a ta samá buzerace, ne-li šikana. Proč se z toho vytratila lidskost i tam, kde dříve byla? Strach, kontrola, manipulace. Oficiálně se tomu říká legislativa.

10.9. Jak dlouho nás budou ovládat chamtiví zbabělci? Dokud si to necháme líbit. Otázka zní jak na ně? Nasadil bych oblíbenou a vyzkoušenou cestu smějících se bestií. Humor, ignorance

10.9. Máme hafo televizí a televizních programů. V podstatě se dají shrnout do těchto hlavních: TV Strach, TV Propagace, TV Trapárna a TV Nostalgie. Existují ještě vedlejší televize: Příroda, Umění, Sport

8.9. Bojkot Prahy oficiálně vyhlášen nebyl, ale covid-19 ho způsobil. Nejprve nepřijeli kvůli němu zahraniční turisté a čeští venkované na rozdíl od jiných místních turistických atrakcí, atrakci jménem Praha bojkotovali.

3.9.  Tak nám onemocněla hlavní hygienička a ministr zdravotnictví si odpočine od tiskovek v karanténě. Do karantény půjde nejspíš Václav Moravec. Bude korona řádit v ČT? Kdyby ČT nějakou dobu nevysílala, vrátila by nám poplatky?

28.8. Léto pomalu končí, podzim přichází. A s ním 2. (plánovaná?) vlna korony. Roušky rozdělují nejen společnost, ale i odborníky. Nepřirozená civilizace dostává od přírody na frak. Nebo si dala sama vlastní gól? Nevím. Zatím jsme si oproti jiným vedli dobře, nebo nás chránila "vyšší moc", a teď uvidíme, kam se pohneme. K odvaze nebo strachu?

24.8. Komunisté měli demokracii lidovou a praktikovali diktaturu proletariátu. My máme demokracii liberální a praktikuje se diktatura globálních korporací, politických neziskovek a byrokratického aparátu. U nás je to ještě okořeněno zvláštní odnoží - demokracií firemní.

16.8. Vládci jsou dvojího druhu.Ti egoističtí se snaží vás svázat, omezit svobodu, manipulovat vámi. Ti duchaplní se snaží spravovat svěřené území ve prospěch lidí, kteří zde žijí. Ti první se vyskytují převážně v administrativních centrech v metropolích, ty druhé najdete spíše v malých městech a vsích.

16.8. Za doby prezidenta Zápotockého zářila rudá záře nad Kladnem. Ta už dávno nezáří. V Praze (převážně) září odkaz Václava Havla. Na věčné časy? 

12.8. Základní současná ekonomická otázka: krachne dřív automotive, nebo stát?

9.8. Strach a stres jsou nejlepší kamarádi nemoci a utrpení. Radost, smích, láska, pohyb a pobyt v přírodě jsou nejlepší kamarádi života a zdraví.

23.7. Imunitu posiluji hrabáním se v zemi (hlíně), chozením bosky po trávě, konzumací ovoce přímo po utržení, mytím se v potoční studené vodě, procházkou v přírodě, humorem, smíchem a láskou. Co na to koronavirus? Nevím, třeba už narazil a odešel poražen, třeba se mi vyhnul, třeba ve mne dříme, .... nerad bych ho příp. roznášel, tak se chovám obezřetně a hromadné akce nenavštěvuju, a hlavně nepropadám panickému strachu.  

23.7. Kde je hranice hlouposti? Asi v nekonečnu. 

21.7. "Kdo nejde s námi, jde jinudy", toť heslo tolerantních lidí, kteří mají rádi mnohobarevnost života. To známé: "kdo nejde s námi, jde proti nám" je naopak heslem netolerantních zaslepenců, fanatiků

21.7. Posedlost dokonalostí a kontrolou je asi nejlepší cesta do hrobu, v lepším případě do blázince.

9.7. Půl roku za námi, léto v plném proudu, většina pracovních povinností dokončena, nastává čas odpočinku. Užiju si ho zase hlavně v přírodě a ve spojení se zemí i Zemí. Užívejte si léto a dovolené. 

25.6. Chtěl jsem se zeptat jedné "spirituálně vyspělé" osoby a zjistit proč mám problém s Tomášem Halíkem a jestli to má podobně. Odpověď mne šokovala, protože řekla, že ho nezná. Dává mi to naději, že tzv. známé osobnosti tak známé nejsou. Zapomněl jsem se zeptat na Václava Moravce, ale možná, že ho taky nezná, když televizi nemá 20 let.

22.6. Nejefektivnější řešení problému je nalezení příčiny a její odstranění. Hrozí, že problém bude vyřešen trvale a nelze na něm dál vydělávat. Z tohoto hlediska je naopak efektivní trvale řešit důsledky, aniž bychom našli a odstranili příčinu.

19.6. Tak jsem si asi na dvě minuty zapnul facebook a zase ho vypnul. Chtělo se mi zvracet. Klikl jsem tam asi po měsíci, víc ho užívá manželka. Asi už to budeme muset rozetnout, tj. nový profil na manželku a já definitivně pryč.

17.6. Už se moc nerouškuje, dokonce i na místech, kde je to ještě povinné. Ale vydržte to třeba na sedmihodinovém jednání Rady Prahy s chlebíčky a minerálkou na stole? Tak tam jsem samozřejmě nebyl. Ale už jsem pořádal schůzi a roušky jsme nechali na dobrovolnosti, v tom vedru se ještě přidušovat rouškou nikdo nechtěl. A kromě toho u nás ty chlebíčky s vodou byly.

9.6. Jsme připraveni na povodně, epidemii, sucho, ... ale co když nás překvapí něco jiného? Co kdyby byly vypnuty internet, televize, mobily? Kolik lidí by to nepřežilo?

8.6. Při další vlně už prý nebudou celoplošná opatření, ale jen lokální. Vyzkoušeno v Litovli. To by se klidně mohlo stát, že by byla uzavřena Praha. A možná by se ukázalo, že by to zbytku republiky vůbec nevadilo. 

4.6. Boj s korupcí kupodivu korupci neporáží, ale vytváří ještě větší. Trochu je to zamlženo dotacemi, které se tváří, že korupci nevytváří

2.6. Vychází zvůle z vůle? Nad tím přemýšlí jen vůl (tedy já)

26.5. Nakupuju hezky česky. Ale ne v Penny marketu. Dávám přednost českým Vietnamcům. V mém oblíbeném sortimentu mají dokonce větší výběr. Ale hlavně je to bez fronty a bez "buzerace". Podporuju tím místního živnostníka, ačkoliv je to paradoxně cizinec.

23.5. Pořád s něčím bojujeme a pořád se něčeho bojíme. Přestaňme bojovat a bát se. A pomozme přírodě, spolupracujme s ní. Začněme s přírodě blízkou krajinotvorbou, remízky, odstranění meliorací, mokřady, strouhy, tůně, zelené střechy, výsadba zeleně. Potřebujeme udržet vodu v krajině, k tomu potřebujeme přírodě blízké zemědělství a lesnictví. Poučme se z toho, jak to dělá sama příroda. Změně klimatu se můžeme jen přizpůsobit, asi tu bude míň lesů, možná více savan a stepí, ale neurychlujme vznik pouští.

19.5. Ale možná, že se svět rozběhne trochu jinak, k větší skromnosti, pokoře a lásce, harmonii. A že média přestanou mít takovou roli. Změnili jsme se vnitřně?

10.5. Koronavirus nás zastavil, abychom přemýšleli. Co jsme vymysleli? Celkem nic. Asi nic nového, takže nás čeká asi návrat do starého "normálna". Ach jo. Přírodo, asi budeš muset přitvrdit.

3.5. Když je cílem jen cesta, přináší to kolikrát příjemná překvapení. Tak jsme šli jen na vycházku k oboře s koňmi a zubry. A protože jsme tam nešli cíleně za koňmi a zubry, tak se nám ukázali. Stejné to bylo s daňky ve vězeňské oboře. Taky jsme se jen procházeli a taky jsme je viděli. Protože jsme byli jen na procházce, kdybychom nic neviděli, nebyli bychom zklamáni, takhle jsme byli příjemně překvapeni.

29.4. Bojí se někteří pražští starostové ruského agenta s novičokem? Jo, když přejmenovávají náměstí před ruskou ambasádou, odstraňují sochu Koněva, plánují pomník Vlasovcům, ..... . Prokazují tím odvahu, nebo jen hloupost? To, že to Rusy urazí, se dalo předpokládat, že se k tomu nevyjádří pozitivně, také. Ale, že pošlou agenta k likvidaci nepohodlných? To zavání fake news. Ale možné je vše, nic nelze vyloučit. Jen mám takový divný pocit z těch starostů, proč řeší nějaké Rusy a nevěnují se pražský problémům, co takhle vlak na letiště, metro D? A mnoho jiných věcí.

21.4. Ďábel se skrývá v detailech. Jak se tedy vyhnout ďáblu? Jednoduše, detaily neřešit.

15.4. Dýchat v přírodě filtrovaný vzduch? S rouškou nelze jinak. Ale lze si ji sundat a aspoň se na chvilku nadechnout toho čerstvého. Samozřejmě v případě, když jsem široko daleko sám. Dělám to, nechci se dobrovolně (a ani nedobrovolně) dusit.

3.4. Mám rád i některé blby, resp. majitele titulu BlB, tj. bludný balvan. Nějak cítím, že jim mohu více věřit (aspoň některým), např. MUDr. Hnízdilovi

31.3. Rouška mě obtěžuje, ale nestěžuju si, to by mě obtěžovalo ještě víc. Naštěstí, doba, kdy ji během dne mám plně nasazenu, se dá přežít. V zásadě ji používám v intravilánu města, jakmile jsem za městem v přírodě, mám ji v pohotovostní poloze připravenou k nasazení, když někoho potkám. Abych neprovokoval a aby se ten, koho potkám cítil chráněn, resp. mnou neohrožován. 

26.3. Koronavir je černá labuť. Komu zahraje labutí píseň? A jak se promění svět?

19.3. Až mne opustí humor, zemřu. Ono se to dá aplikovat na celý český národ. Bože chraň, ať nás humor neopouští

10.3. Bůh zahlédl Mor, který mířil do města. "Kam jdeš More?", zeptal se Pán. "Jdu zabít pět tisíc lidí". Bůh pokývá hlavou, ví, že i Mor má svou práci. Kouká na tu pohromu a když jde Mor zpět, uhodí na něj: "Vždyť si zabil 50 tisíc lidí!" "Ne Pane, jen pět tisíc, to byl můj úkol, ti ostatní zemřeli strachy!"

6.3. Nejvíc straší ten, kdo se nejvíc bojí.

28.2. Poté, co zmizel státní znak z reprezentačních dresů hokejistů, národní barvy z dresů fotbalistů, zmizel znak Sokola ze sokolské známky. Místo Mánesovy originální grafiky názvu Sokol, trochu bezduché (marketingové) heslo "jsem sokol". Jako bychom byli nenápadně "odnárodňováni"

22.2. Zákony a předpisy jsou dvojího druhu. Ty první jsou hloupé. A ty druhé taky škodí.

21.2. Suchý únor pojímám jinak, ikdyž jsem ani tomu alkoholu moc nedal, ale hlavně jsem toho moc nenapsal (na blog)

15.2. Ve vzduchu je cítit jaro a už se člověk (aspoň o víkendu) budí do světla. A to je příjemné.

12.2. Zákony nejsou pro lidi. Kdyby byly, bylo by jich málo a byly by srozumitelné. Zákony tu jsou pro instituce, úředníky, právníky a lobbisty. Instituce z nich odvozují svoji existenci, úředníci, právníci a lobbisté svůj byznys.

9.2. Chronický pacient je hrdým sponzorem farmaceutického průmyslu a současně čerpačem zdravotní péče. Počátkem chronického pacienta je často věta lékaře: "paní, toho se nezbavíte do konce života". Tak paní poslechne a do konce života je chronicky nemocná. Naopak zdravý člověk je donátorem a přitom zdravotní péči nečerpá a zároveň farmaceutický průmysl nepodporuje. Z toho plyne, kdo je pro farmaceutický průmysl dobrodincem. Ten, kdo se nechá léčit do konce života.

9.2. Proč mi facebook nemůže dát tzv. ban? Je to tím, že mu ten ban (a navíc často více jak 30ti denní) uděluji sám. Pak je otázkou, proč tam jsem? Protože je tam se mnou má žena a dávám ji na tom společném profilu možnost si tam zajít, kdy chce. Většinou také nechce. 

31.1. Jsem pro změnu, změnu paradigmatu a transformaci lidské společnosti, především návratem k přirozenosti, vyváženosti, vše založeno na lásce a vzájemném respektu, optimismu, humoru a smíchu. Ovšem nechci změnu á la Soros. 

27.1. Hraní na hřišti, které se neustále zužuje, mne nebaví. Tedy hlavně pokud jde o posouvání mantinelů omezujících svobodu a utahování byrokratických šroubů, jinak sportovní hřiště už ve svém věku upřednostním menší.

27.1. Dnešní svět je charakterizován nepředvídatelností a nejistotou

24.1. Obyvatel Prahy je Pražan. Pražák je diagnóza.

21.1. Máme ten konzum zažraný pod kůží. Aby Češi neutráceli, když je stát pomocí DVBT2 nutí kupovat nové televize či aspoň set-top-boxy. Navíc ten skřehotavý zelený Alzák je všudypřítomný.

19.1. Nebudou pěší turisté bloudit kvůli suchu a kůrovci? Předpokládám, že se kácí i stromy nesoucí turistické značení

19.1. Jako turista chodím rád po červené, modré, zelené i žluté. Pro budoucnost volím modrou (pochopíte po stažení souboru) 

12.1. Už se nám pomalu rozsvěcuje, jen ten sníh chybí, v Dolním Pojizeří určitě.

10.1. Co je normální? To, co bylo včera ještě nenormální, je už dnes normální. Normální (norma) se posouvá a rozšiřuje. Přirozené zůstává přirozeným. Asi by heslem nemělo být zachraňme normální svět, ale vraťme se k přirozenému světu.

5.1. Dovolme si letos žít. Prožívat slasti i strasti života, být sami sebou a nestarat se o to, co si o nás myslí, či říkají ostatní. Ono to nakonec vypovídá víc o nich, než o nás.

3.1. Na začátek přání: nechť nám nechybí i v tomto roce humor a smích. Naopak se ho pokusme rozvíjet.

Občasné malé glosy, co se nehodí na blog: výše rok 2020 a 2021