Zahrada a chata

Tato rubrika je věnována našemu společnému zahradnickému koníčku. Máme zahrádku tam, kde bydlíme a chatu  v podhůří k rekreaci formou péče o pozemek v něco hezkého i užitečného. A také jako základnu k výletům do okolí. Je to naše "spojení" se zemí (Zemí), v rukách hlínu a bosé nohy v trávě, to mi (nám) dělá dobře a kromě toho to zvyšuje imunitu. 

Snažíme se spolutvořit s přírodou. Na zahradě jsme pány tvůrci více my a něco si vypěstujeme, na chatě spíš tvoří a vládne příroda. Tam je to taková "permakultura".

ZAHRADA (fotogalerie dole)

Zahradu máme vlastní, cca 300 m2, cca 2 km od domova, v intravilánu města. Pěstujeme především pro svou potřebu. Jahody, rybíz, angrešt, cibuli, hrách, mrkev, okurky nakládačky, červenou řepu, pórek, petržel, kedlubny, rajčata, papriky, cukety a dýně hokaido.

Zahrada je "ekologická", nestříkáme, snažíme se vápnit, jinak si vystačíme s kompostem. Sbíráme dešťovku, ale máme tam i vodovod.

Najdete u nás i kvítka, skalku, malé jezírko, trávníky jsou "přírodní" - žádné golfové hřiště. Pěstujeme i pár bylinek jako šalvěj, mátu, mateřídoušku a další. Celkově je prostředí vlídné k drobným živočichům, především motýlům, broukům, včelám, čmelákům a dalšímu hmyzu, ptákům a třeba ježkům. Nevyhýbají se nám ani vosy a krtci.

Úrodu se snažíme sníst a zpracovat na různé užitečné, většinou poživatelné produkty: sirupy, likéry, sušené rostliny na čaje, mražená zelenina, jahodová dřeň, zavařené okurky a řepa, příp. jiné. Máme i své dýňové a cuketové dny (samozřejmě v sezóně).

Zeleninu a nějaké to ovoce si pěstujeme, protože nás hlavně baví to rýpání v hlíně a navíc víme, co jíme. Něco ušetříme a jsme v něčem soběstační.  Tuto zahradu máme od roku 2007, dříve jsme měli zahrádku menší, blíže bydlišti, ale byla v nájmu a ten  skončil. Vždy jsme postupně začali kultivovat zarostlý pozemek. V srpnu 2022 jsme dali nový plot.

CHATA (fotogalerie dole)

Chatičku máme nově od června 2017, je to náš realizovaný sen. Chatička je malá, pozemky velké,  nachází se v podhůří Krkonoš, nedaleko od Jilemnice. Je tam travnatá plocha, stráňka, stromy, potůček...

Pozemky kultivujeme k obrazu svému, práce dost, nicméně pro nás je to práce radostná. Proměny jsou postupně vidět, skalka, záhony. S vodou je to lepší než doma, častěji prší,  sbíráme dešťovku a náš malý "prales" vytváří vlhčí mikroklima, každé ráno rosa a trávník tak může přežívat v zelené barvě. Tak zde trávíme část dovolené, budujeme, jezdíme na výlety.

Proměny se snažíme dokumentovat ve fotogalerii, pár poznámek textových: 

Samozřejmě nás navštěvují srnky a srnčata, také další zvířátka, zejména ptáci, hmyz a mnozí další. Občas nám i něco okousají, či dokonce sklidí za nás. Někdy nám i dovolí je nějakou dobu sledovat a také nám koncertují. Snažíme  se si tu přírodu užít. (viz fotopast).

Kvítka nám kvetou jak ty na skalce, tak v záhonu, tak např. sasanky v lese, na trávě a loučkách. Užitečné máme bylinky, maliny, lesní jahůdky, rybíz. Dáváme i brambory a cibuli.

Nejen prací a pozorováním přírody živ je člověk, a tak jsme vyzkoušeli i blízké běžkařské okruhy, sjezdovku, koupaliště či bazény, blízké kino a díky blízkému nádraží občas jedeme vlakem. 

Za pomoci odborníků jsme na místě kdysi původního rybníku (za nás již pozemku zarostlého vysokými kopřivami) vytvořili biotop, malý rybníček (výstavba červenec 2021)

Možno podívat zde: https://jtichy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=773627 

Až v únoru 2022 jsme zažili velkou vodu na potoce, potok se vylil z břehů a zaplavil nám velkou část pozemku, chatička zůstala ušetřena, také k nám něco doplavalo. Čekal nás jarní úklid loučky, břehů a potoka. Rozřezání a vynesení padlých  kmenů. Také jsme nosili odpady i z lesa. Příroda se obnovila poměrně rychle, vše znovu zarostlo. 

Rybníček již zabydlen životem, o což se postarala příroda, my se hlavně snažíme udržet čistotu: mechanicky vybíráme, co se nám nelíbí a zdá se, že nám pomáhají i spřátelené bakterie a rostliny. Nejspíš i mikroklima. Ale to vedro nejvíc prospívá řasám. Řasy tedy vybíráme, zkoušíme přípravky ekologické - bakteriální, příp. i šetrnou chemii, přesto je největším pomocníkem síťka v našich rukou. A taky zima.

Zahrada - fotogalerie 

Chata - fotogalerie